Strona główna » Modernizacja biura
Dom i Wnętrze

Modernizacja biura

Przychodzi taki moment, że menedżerowie firmy dojrzewają do unowocześnienia pomieszczeń biurowych. To także są stanowiska pracy, a ludzie tam pracujący reprezentują firmę przed kontrahentami, więc potrzeba modernizacji z czasem staje się koniecznością. Prosta sprawa jaka wydaje się remont i zakup mebli biurowych komplikuje się w miarę wchodzenia w szczegółowe rozwiązania. Okazuje się, że prawo budowlane określa wymagania techniczne, jakie muszą spełniać pomieszczenia do stałej pracy ludzi. Wysokość, wymiary minimalne dla pojedynczego stanowiska, wymagania dotyczące instalacji elektrycznych, internetowych, wentylacji, ogrzewania, oświetlenia i wiele innych, z tym wszystkim trzeba się zmierzyć w czasie modernizacji. W końcu okazuje się, że trzeba zlecić projekt, najlepiej kompleksowy, razem z aranżacja i wyposażeniem biura.
Nie wszyscy pracodawcy są świadomi, że wymagania dotyczące pomieszczenia to jedno, a wymagania dotyczące stanowiska pracy to drugie, najostrzejsze są wymagania wobec stanowisk związanych z praca przed ekranem monitora komputerowego. Dzisiaj nie jest to praca aż tak groźna dla zdrowia, ponieważ w powszechnym ożyciu są monitory ledowe, ale pozostałe wymagania wobec mebli biurowych muszą być spełnione, a w polu zainteresowania jest przede wszystkim fotel biurowy.
Najwięcej wymagań dotyczy foteli biurowych, ponieważ to one mają największy wpływ na zachowanie zdrowia pracowników. Przepisy wymagają aby były to fotele obrotowe, a ponadto na kółkach umożliwiających łatwe przesuwanie fotela po podłodze. Stabilność musi zapewnić solidny stelaż na pięcioramiennej podporze. Najważniejsze są te funkcje fotela, które umożliwiają dopasowanie go do sylwetki człowieka. Jest to przede wszystkim profilowanie oparcia i siedziska oraz regulacja położenia tych elementów oraz podłokietników zagłówka. Dobre fotele mają rozbudowane mechanizmy regulacji, dlatego są najlepsze. Kosztują sporo, ale taki wydatek jest niewielki wobec korzyści jakie daje ochrona kręgosłupa przed schorzeniami.