Strona główna » Monety kolekcjonerskie
Ciekawe

Monety kolekcjonerskie

Monety kolekcjonerskie są wykonane z metali szlachetnych – najczęściej jest to jeden z popularnych kruszców na przykład złoto tudzież srebro. Mogą posiadać różne nominały, jednak o ich wartości świadczy głównie ich waga oraz jakość kruszcu, z którego zostały wykonane. Czasem ich cena może być uzależniona także od ich wartości kolekcjonerskiej, co podyktowane jest już zaś aktualnymi trendami w numizmatyce.

Wygląd monet kolekcjonerskich

Ich rozmiary oraz kształty mogą być różne. Często spotyka się monety kolekcjonerskie na przykład o kształcie prostokątnego klipa. Czasem na przykład srebrne monety pokrywane są dodatkowo innym metalem szlachetnym. Projektanci monet kolekcjonerskich starają się, by ich wygląd był jak najbardziej atrakcyjny, co zachęcić ma ewentualnych nabywców do zakupu danej monety. Ich nakład nie jest zaś duży – zazwyczaj waha się w granicach od kilkuset do kilkadziesiąt tysięcy sztuk.

Monety okolicznościowe

Monety okolicznościowe wydawane są z okazji jakiejś konkretnej okazji. Jest to zazwyczaj istotne wydarzenie, które na stale zapisuje się w historii. Bite są wówczas srebrne monety tudzież złote, które swym wyglądem bezpośrednio nawiązują do danego wydarzenia, które ma zostać w ten sposób uczczone. Wśród takich właśnie monet okolicznościowych można wymienić całe mnóstwo różnego rodzaju przykładów.

Przykłady monet okolicznościowych

Tak zwane monety okolicznościowe wydawane są zarówno z okazji wydarzeń o randze państwowej, jak i międzynarodowej. W 2008 roku wydana została na przykład moneta z okazji 400-lecia polskiego osadnictwa w Ameryce Północnej. Jedną z bardzo popularnych monet okolicznościowych jest także ta, która uczciła 25-lecie pontyfikatu papieża Jana Pawła II-go. Jedną z dość nowych monet okolicznościowych jest za to moneta, której pojawienie związane jest z Europejską Stolicą Kultury Wrocławiem, z 2016 roku. Przykładów można by jednak mnożyć, wśród monet okolicznościowych związanych ze sportem wspomnieć można choćby o monecie Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Rio de Janeiro 2016. Inny, nieco starszy przykład to moneta kolekcjonerska Igrzysk XXVI Olimpiady w Atlancie, z roku 1996.

Numizmatyka inwestycją?

Co ciekawe, wielu specjalistów twierdzi iż zbieranie monet kolekcjonerskich i okolicznościowych to całkiem rozsądna inwestycja. Ich wartość to bowiem nie tylko sam kruszec, z którego zostały wykonane. Liczy się także ich wartość związana bezpośrednio z numizmatyką. Rzadkie złote czy srebrne monety mogą bowiem z czasem wciąż zyskiwać na wartości. Inwestować i sprzedawać monety kolekcjonerskie możesz na stronie http://www.coinart.pl/.

https://fluent-access.com/zabezpieczenie-drog-praktyczne-informacje-nie-tylko-dla-kierowcow/ https://www.gama-sklep.com.pl/a/211-komody-debowe Jak zrobić stolik na laptopa LATINA NOTODO