Strona główna » Mop parowy i klasyczny
Dom i Wnętrze

Mop parowy i klasyczny

Prawie nikt nie lubi myć podłogi i odkurzać. Wszyscy starają się te niemiłe czynności jak najbardziej uprościć i skrócić czas ich wykonywania. Nowe motto to: szybko, prosto i dokładnie, a dokładnie większość myje podłogi na kolanach. Warto więc zainwestować w mopa do podłogi.
Skutecznym i wygodnym sposobem sprzątania parkietu na sucho jest odkurzanie. Musimy używać do tego specjalnie przystosowanej końcówki. Podłogom drewnianym nie służy gorąca i duża ilość wody, dlatego mycie takich podłóg powinno być stosowane z umiarem i w odpowiedni sposób. Robimy to, gdy trzeba pobyć się brudu, a zebranie kurzu już nie wystarczy. Drewniany parkiet możemy myć co tydzień lub dwa.
Co trzeba wiedzieć przed zabraniem się do mycia podłogi? Po pierwsze woda musi być co najwyżej letnia i dawkowana z umiarem, czyli musimy porządnie wycisnąć mopa. Jeśli chodzi o środki myjące to najlepiej używać samej wody, ewentualnie możemy dodać do wiadra odrobinę płynu do mycia drewna. Możemy także zastosować mycie ekologiczne: do wiadra dodajemy jedną lub dwie łyżki mydła w płynie, najlepiej takiego, które nie zawiera barwników i sztucznych dodatków. Jeśli za każdym razem myjemy parkiet wodą to co kilka myć możemy dodać do niej szklankę wywaru z czarnej herbaty.
Herbata po kilku minutach parzenia staje się lekko zasadnicza, tak jak niektóre środki do czyszczenia. Mopy za każdym razem muszą być bardzo dobrze odciśnięte z wody. Jeśli chodzi o to jakiego mopa wybrać polecamy mopa płaskiego i obrotowego. Mop klasyczny zostawia smugi na parkiecie i lepszy jest do mycia podłogi w kuchni i łazience. Aczkolwiek, jeżeli za każdym razem nalejecie do wiadra dużą ilość płynu każdy mop będzie zostawiał smugi!
Mop płaski zdecydowanie jest lepszym rozwiązaniem dla drewnianych parkietów. Jeśli ciągle zastanawiasz się jak usunąć kurz spod narożnika kup płaskiego mopa, a twój problem stanie się nieaktualny. Koniec szarpania się z tak dużym meblem. Jeśli chodzi o panele podłogowe, które są najczęściej wybierane jako rodzaj naszej podłogi to może warto zainwestować w mopa parowego? Oczywiście jest droższy od zwykłego mopa, ale zdecydowanie lepszy. Mop parowy wytwarza parę wodną i pod wpływem wysokiego ciśnienia wyrzuca ją na czyszczoną powierzchnię.
Rozwiązanie to najlepiej sprawdza się nie tylko w przypadku paneli, ale też płytek ściennych, fug czy tapicerki. Oczywiście pod warunkiem, że użyjemy odpowiedniego programu do odpowiedniego rodzaju materiału. Mop parowy doskonale nadaje się do usuwania zanieczyszczeń, takich jak kurz, tłuste plamy oraz pleśń. Usuwanie brudu za pomocą mopa parowego nie wymaga używania detergentów, które mogą być powodem do wystąpienia uczulenia i negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Nie warto inwestować w mopy gorszej jakości, ponieważ mogą pozostawiać na parkiecie mokre plamy i smugi.
Oznacza to, że w przypadku paneli musimy jeszcze zebrać nadmiar wilgoci, a wygląd powierzchni może być daleki od naszych oczekiwań. W zależności od modelu, ich cena może być wysoka, a samo urządzenie duże, ciężkie i trudne w przenoszeniu. Przed użyciem mopa parowego dokładnie poodkurzajmy parkiet, aby drobinki piasku w momencie czyszczenia strumieniem ciepłej pary nie porysowały paneli. Rozważmy zatem wszystkie za i przeciw mopa parowego i zwykłego. Zwróćmy uwagę na to z jakiego materiału w większości są wykonane podłogi w naszym domu, bo może akurat mop parowy będzie tutaj zbędny?