Strona główna » Niskie zużycie energii
Dom i Wnętrze

Niskie zużycie energii

To tylko kwestia czasu, kiedy domy energooszczędne staną się standardem w budownictwie. Domy takie są szczególnie pożądane przez ludzi, którym nie jest obojętny stan środowiska naturalnego. Troska ta powinna być już powszechna, natomiast nadal budowanie tych domów jest przedsięwzięciem dość niszowym, chociaż liczba jego entuzjastów wzrasta.

Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to dom, który zużywa mniej ciepła niż dom tradycyjny. Ma on zapewniony, poprzez swoją specyficzną budowę, większy komfort cieplny. Podstawową zaletą budynków energooszczędnych są szczelne oraz ciepłe przegrody. One wpływają na wysoki stopień komfortu cieplnego, jaki panuje wewnątrz takich budynków.

Jeśli chodzi o dokładną specyfikację, dom energooszczędny, to dom, który posiada wysokosprawną instalację grzewczą. O domu energooszczędnym możemy mówić dopiero wówczas, gdy jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, obniżymy poniżej poziomu 70 kWh/m2/rok. Oczywiście kolejne klasy niskiego zużycia energii są jeszcze bardziej pożądane, istnieją nawet domy o zerowym zużyciu energii.

Jakie zalety, a jakie wady ma dom niskoenergetyczny?

Tanie domy energooszczędne dla wielu osób wcale nie są takie tanie, dlatego też jako jedną z podstawowych wad wymienia się zwykle cenę projektu i powstania całości, co jest prawną – początkowy wkład w budowę takiego domu jest wyższy niż w budowę domu tradycyjnego, gdzie wymagania nie są tak wyśrubowane. Nierzadko trudno jest również znaleźć osoby, które zajmują się tym profesjonalnie, takie budownictwo jednak wciąż jest dość niszowe.

Jeśli zaś idzie o zalety, z pewnością jest to niskie użytkowanie energii w przypadku takiego domu. Ma on zapewniony wysoki komfort cieplny, ucieka z niego o wiele mniej ciepła niż z budynków o tradycyjnej budowie. Tanie domy energooszczędne są również w tym sensie tanie, że ich koszty się zwracają. Dodatkowo, budynki te nie powodują zmian w środowisku naturalnym, są budynkami proekologicznymi. Mają nowoczesny wygląd, co podnosi także ich wartość rynkową.

Czy w Polsce opłaca się budować takie domy?

Odpowiedź, rzecz jasna, może być różna, jednak z ekologicznego punktu widzenia opłaca się bardzo. Tradycyjne budownictwo niekiedy bardzo ingeruje w krajobraz naturalny.

Dom energooszczędny niejako sam na siebie zapracuje po czasie użytkowania. Mimo iż w Polsce domy takie należą do mniejszości, to jak najbardziej warto korzystać z takich rozwiązań, albowiem za jakiś czas będą one standardem w budownictwie domów, warto zatem już dziś o tym pomyśleć.