Strona główna » Nowoczesne lampy ogrodowe – jak je dzielimy?
Dom i Wnętrze

Nowoczesne lampy ogrodowe – jak je dzielimy?

Na pierwszy rzut oka, podział lamp ogrodowych jest dosyć prosty. Jest to prawdą, o ile nie weźmiemy pod uwagę nowoczesnych rozwiązań, które dopiero wchodzą bądź też całkiem niedawno weszły na nasz rynek. Co ważne – wcale nie chodzi tu o podział pomiędzy lampami zasilanymi energią słoneczną a rozwiązaniami z tradycyjnym wejściem na napięcie 230 V.
Jak wobec tego podzielić nowoczesne lampy ogrodowe? Z pomocą przychodzą nam oferty sklepów internetowych zawierające tego typu produkty,

Lista najczęściej spotykanych rodzajów lamp ogrodowych:

1. Lampy naścienne – to chyba najczęściej spotykana forma lamp ogrodowych. Montowane na ścianie nie są wcale nowoczesne. Niemniej, ich nowatorski design i coraz śmielsze projekty sprawiają, że tego typu rozwiązania coraz częściej uważa się za coś nowoczesnego.
2. Lampy stojące – to lampy które najczęściej zasila się zieloną energią, prądem wyprodukowanym przez baterie fotowoltaiczne. Lampy te, coraz częściej mają charakter niepozornych słupków, które po zapadnięciu zmierzchu rozświetlają się charakterystyczną, białawą poświatą. Lampy tego typu, ze względu na swój coraz ciekawszy design, z powodzeniem można nazwać lampami nowoczesnymi. Zresztą trendy minimalizacyjne w oświetleniu ogrodu są teraz czymś standardowym.
3. Naświetlacze – swoim wyglądem przypominają zminiaturyzowane halogeny. Różnica polega na tym, że naświetlacze mają znacznie mniejszą moc i świecą w oparciu o diody LED (często stosunkowo dużej mocy). Tego typu oświetlenie ogrodowe posiada z reguły bardzo wysoki parametr IP, dzięki czemu z powodzeniem możemy umieścić je na zewnątrz naszego domu. W niektórych przypadkach, parametr ten sięga nawet 60-tki.
4. Reflektorki – mają budowę podobną co naświetlacze, ale są od nich o wiele jaśniejsze. Dzięki temu, nadają się one wręcz idealnie do podświetlenia dużych obszarów. Ich charakterystyczny, niewielki rozmiar sprawia, że reflektorki mogą bardzo dobrze komponować się z otoczeniem. Efekt zainstalowania takich lamp jest po prostu piękny.
5. Lampy do ziemi – to idealne rozwiązanie jeśli chcemy zaskoczyć swoich gości. Te niewątpliwie nowoczesne lampy, mogą być skutecznie zamaskowane w ziemi, tylko po to by nocą (w oparciu o czujnik zmierzchowy bądź też przycisk we wnętrzu domu) rozświetlić się pięknym światłem. Efekt ten znamy np z kościołów, które bardzo często dla podkreślenia swojego architektonicznego znaczenia wykorzystują ten element świecący.
Większość opisanych powyżej lamp, pracuje w oparciu o diody LED – dzięki temu oświetlenie ogrodu jest o wiele tańsze.