Strona główna » Nowoczesne szczoteczki do zębów
Zdrowie i Uroda

Nowoczesne szczoteczki do zębów

Mycie zębów to jeden z tych nawyków higienicznych, które warto wypracować już u małych dzieci. To właśnie one, dość wcześnie nauczone, jak właściwie korzystać ze szczoteczki do zębów oraz ile należy nakładać pasty, w przyszłości będą potrafiły zadbać o swój zdrowy uśmiech. Do mycia zębów potrzeba jest odpowiednia pasta, niezbędna jest również szczoteczka do zębów. Część stomatologów rekomenduje także regularne sięganie po nici dentystyczne oraz po płyny do płukania ust, dzięki czemu dbałość o stan uzębienia jest optymalna.

Najważniejsze są szczoteczki do zębów

Odpowiednia pasta, dobrana do wieku oraz potrzeb zębów osoby myjącej, to zaledwie część procesu, jakim jest mycie zębów. Równie istotny jest wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów, która dokładnie oczyści powierzchnię zębów i mniej dostępne powierzchnie z resztek jedzenia. Choć na rynku dostępne są szczoteczki manualne i elektryczne, to większość użytkowników, ze względu na dostępność cenową, wybiera jednak tradycyjne szczoteczki do zębów. Szczoteczki manualne, które do niedawna dzieliły się jedynie na trzy grupy w zależności od twardości włosia, obecnie umożliwiają również zmniejszenie nacisku przy myciu (szczoteczki dla osób z chorobami przyzębia) czy jednoczesną możliwość czyszczenia języka. Najlepsza do mycia zębów jest szczoteczka o średniej twardości, przy dużej wrażliwości dziąseł warto sięgnąć po szczoteczkę miękką, która zapewnia równie dobre efekty czyszczące.

Tradycyjna czy soniczna

Część użytkowników zastępuje tradycyjne szczoteczki do zębów szczoteczkami elektrycznymi. Wśród nich najpopularniejsze są szczoteczki soniczne, które dzięki metodzie wibrująco-pulsacyjnej dokładnie czyszczą zęby i trudno dostępne okolice. Ten rodzaj szczoteczek zalecany jest również osobom, które mają problem z odkładającym się kamieniem nazębnym – pulsacyjne ruchy szczoteczki zapobiegają jego odkładaniu, a w przypadku kamienia już istniejącego wspomagają jego szybsze usunięcie. W szczoteczkach elektrycznych ustawiony jest czas, rekomendowany przez stomatologów jako najbardziej optymalny do pełnego umycia zębów. Dzięki dodatkowym nakładkom można również zadbać o czystość języka.
Szczoteczki elektryczne wyposażone są w coraz nowocześniejsze rozwiązania. Jednak podobnie jak przy tradycyjnych szczoteczkach, także w szczoteczkach elektrycznych ważne jest regularne wymienianie końcówek myjących zęby. W odróżnieniu od tradycyjnych szczoteczek, szczoteczki elektryczne potrzebują mniej pasty, aby dokładnie umyć zęby. W przypadku małych dzieci zaleca się jednak stosowanie szczoteczek manualnych lub szczoteczek na baterię.
Artykuł zrealizowany przy współpracy z profimed.com/katalog/szczoteczki-do-zebow.