Strona główna » OC – ubezpieczenie dla każdego kierowcy
Motoryzacja

OC – ubezpieczenie dla każdego kierowcy

Każda osoba wchodząca w posiadanie nowego samochodu jest zobowiązana do jego ubezpieczenia. Według litery prawa do obowiązku każdego właściciela wozu należy zakup polisy OC. Co warto wiedzieć o tym ubezpieczeniu? Jakie sankcje pociąga za sobą niedostosowanie się do przepisów? Sprawdź!

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, jest zabezpieczeniem chroniącym przede wszystkim osoby trzecie przed szkodami wyrządzonymi przez ubezpieczony wóz. Jeśli doprowadzimy do stłuczki, to właśnie ubezpieczenie pokryje koszty naprawy.

Wysokość składki ubezpieczeniowej uzależniona jest od wielu czynników, między innymi wieku, doświadczenia i miejsca zamieszkania kierowcy, modelu samochodu, roku jego produkcji, przebiegu, rodzaju silnika.

Brak polisy… I co dalej?

Zapominalski kierowca, który przegapił termin odnowienia polisy, dotkliwie odczuje skutki swojej niefrasobliwości. Niewykupienie polisy OC jest jednoznaczne z koniecznością zapłacenia wysokiej kary pieniężnej. Od nadchodzącego roku płaty karne za brak OC przez ponad  14 dni wyniosą aż 4500 złotych. Ponadto, kierowca, który wyrządzi szkodę nieubezpieczonym samochodem, będzie musiał pokryć z własnej kieszeni straty, jakie poniesie z tego tytułu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Rozsądny wybór

Zakres działania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej określony jest przez polskie prawo. Mimo tego, że każdy ubezpieczyciel oferuje praktycznie te same warunki, ceny polis znacznie się od siebie różnią. Aby mieć pewność, że dokonałeś dobrego wyboru, warto skorzystać z internetowych wyszukiwarek. Na stronie mfind.pl znajdziesz porównywarkę, dzięki której znajdziesz najtańszą ofertę.