Strona główna » Od czego zalezą ceny tuszy?
Technologia

Od czego zalezą ceny tuszy?

Oryginalne tusze do drukarek znanych firm są niekiedy strasznie drogie. Zdarza się że komplet tuszy potrafi przewyższyć cenowo koszt zakupu nowej drukarki. Na dodatek bardzo często tego rodzaju sprzęt sprzedawany jest w promocji, po bardzo atrakcyjnych cenach. Warto się zastanowić co wpływa na taki stan rzeczy.

Drukarka w promocji

Średniej klasy drukarkę atramentową możemy kupić już za około 100 złotych. Będzie to sprzęt, który z powodzeniem możemy wykorzystywać w domu. W zupełności starczy nam ona do tego, by realizować wszystkie domowe potrzeby, związane z wydrukami. Tego rodzaju urządzenia zazwyczaj cechują się dobrą jakością wydruku.
Co ciekawe w takiej cenie można już kupić drukarki oferujące druk kolorowy, co bardzo się przydaje w sytuacji gdy w domu mieszkają dzieci, które od czasu do czasu drukują coś do szkoły. Wykorzystujące tusze drukarki są zatem bardzo tanie. W porównaniu z ich kuzynami, drukarkami atramentowymi, można je kupić niemal za bezcen. Dlaczego tak jest?

Tajemnica ceny

Obecnie nie jest już żadnym zaskoczeniem, że drukarki atramentowe sprzedawane są poniżej ich wartości. Producentom chodzi tylko o to, żeby przyzwyczaić klienta do sprzętu – stąd w drukarkach stosuje się tzw. zestawy startowe, pozwalająca na wydrukowanie pewnej liczby stron. Po ich wykorzystaniu musimy iść do sklepu po nowe tusze do drukarki.
W sklepie czeka nas zaskoczenie. Komplet tuszy do drukarki HP DeskJet 1015 – popularnej w polskich domach – kosztuje około 100 złotych. Czyli mniej więcej tyle co nowa drukarka. Okazuje się że tajemnica ceny duszy do drukarek atramentowych tkwi w… strategii marketingowej producentów.

Strategia marketingowa

Wykorzystujące tusze drukarki atramentowe sprzedawane są niekiedy nawet poniżej kosztów produkcji, byle by zapewnić firmie nowych klientów, którzy kupią kasety z tuszami. W ten sposób wysoka cena tuszu z powodzeniem równoważy niską cenę zakupu drukarki.
Jest to strategia, przed którą trudno się chronić. Można jednak próbować. Jedną z opcji jest wykorzystywanie tańszych zamienników kaset z tuszem do drukarki.