Strona główna » Ogrodowa kompozycja z wonnych pnączy
Dom i Wnętrze

Ogrodowa kompozycja z wonnych pnączy

Pnące się rośliny mogą nie tylko świetnie wyglądać i pachnieć, ale umożliwić nam stworzenie naprawdę zaskakujących kompozycji. Ogród, w którym fantazyjnie wykorzystamy wiciokrzewy czy róże, stanie się olśniewający i jakże pachnący. Nadamy tym roślinom pewną strukturę, wypełnimy nimi przestrzeń pionową.

Niech mury zapachną

Róże wijące się po murach, drzewach czy domach. Romantyczne kompozycje, które sięgać mogą ponad 10 m. Popularne odmiany pnących się róż to m.in.: New Dawn, Madame Alfred, Marigold. Pamiętać należy jednak, że pnącza te wymagają dużo słońca. Najlepiej rosną w gliniastej glebie z dużą ilością dobrze rozłożonej substancji organicznej.
Czy możemy wyobrazić sobie piękniejsze tło, na którym postawimy na przykład stylowe meble metalowe do ogrodu? Żadna aranżacja wnętrzarska nie dorówna takiemu zestawieniu. Uzupełnieniem naszego różanego układu mogą być elementy kamienne umieszczone w pobliżu romantycznych trejaży czy parkanów, po których pną się wysoko róże.

Jaśminowe marzenia

Zapachowi róż dorównać może jaśmin. Należy on do wonnych pnączy, które z powodzeniem można zasadzić w każdym ogrodzie. Cudownie pachnie i jest łatwy w uprawie. Jego białe kwiatki wniosą lekkość do ogrodu. Białe meble technorattanowe ustawione na takim kwitnącym tle, ukażą swój urok i stworzą piękny układ z naturą.
W takim ogrodzie nie pozostaje nic innego, jak tylko bez końca się zamarzać i relaksować. Przecież zapach jaśminu i róż wykorzystuje się w najbardziej subtelnych perfumach. Warto więc zapełnić nim nasze ogrody, jeśli tylko mamy taką możliwość.
Pachnące wiciokrzewy
Do wonnych pnączy zalicza się też wiciokrzewy. Choć nie wszystkie odmiany pachną. Większość z nich jednak roztacza słodkawy zapach, szczególnie intensywny wieczorem. Poza tym wiciokrzew ma śliczne kwiatki, które udekorują oryginalnie ogród.