Strona główna » Okleiny drewniane- nie daj się oszukać.
Dom i Wnętrze

Okleiny drewniane- nie daj się oszukać.

Przy obecnych cenach umeblowanie chociażby jednego pomieszczenia to spory wydatek. Dlatego wybierając się na zakupy dobrze jest wiedzieć, czy upatrzona komoda jest rzeczywiście wykonana z dębu czy jedynie oklejona pasami tego drewna. Właśnie w takich sytuacjach przydaje się wiedza o okleinach drewnianych.

CZYM JEST OKLEINA?

W skrócie: okleiny drewniane są to warstwy drewna, których grubość wynosi zaledwie kilka milimetrów. Są one zdejmowane z pni bardzo wartościowych drzew. Obecnie służą do oklejania mebli, co ma zamaskować drewno gorszej jakości użyte do wykonania wystroju wnętrza. Wykorzystuje się je też przy produkcji różnego rodzaju sklejek oraz jako warstwę zewnętrzną przy produkowaniu płyt wiórowych i i stolarskich.

JAK ROZPOZNAĆ CZY UŻYTO OKLEINY?

Na samym początku należy podkreślić: uczciwy sprzedawca ma obowiązek zawrzeć w swojej ofercie informację o tym czy mebel jest pokryty okleiną drewnianą. W ostateczności może on o tym poinformować klienta podczas spotkania w celu obejrzenia towaru. Niestety nie wszyscy są uczciwi. Szczególną uwagę należy zwracać w przypadku kupowania mebli od osób prywatnych. Markowe salony meblowe wolą nie ryzykować zepsucia sobie reputacji.
Na szczęście jest kilka sposobów na to, aby nie dać się oszukać. Po pierwsze należy sprawdzić wszystkie kanty. Często dokładne przyjrzenie się pozwala zauważyć dodatkową warstwę naklejoną na właściwą płytę drewna. Sytuacja lekko się komplikuje, gdy okleinę użyto również na bocznych powierzchniach drzwi drzwi i szafek. Naprawdę trudno rozpoznać wtedy czy na drewnie znajduje się okleina. Najlepiej jest zwrócić się do wykwalifikowanego stolarza, który może dokonać fachowej oceny kupowanego mebla.
Na koniec warto podkreślić, że okleiny drewniane nie służą jedynie oszukiwaniu klientów. W rzeczywistości jest to wspaniały materiał doskonale nadający się do renowacji i konserwacji zniszczonych mebli. Profesjonalni stolarze wypowiadają się o nich z dużą dozą sympatii i z chęcią wykorzystują je w swojej pracy.