Strona główna » Orteza na opadającą stopę – innowacyjne wsparcie
Zdrowie i Uroda

Orteza na opadającą stopę – innowacyjne wsparcie

Opadanie stopy to częsty objaw zaburzeń neurologicznych czy mięśniowych, spowodowanych porażeniem funkcji mięśni odpowiedzialnych za grzbietowe zginanie stopy lub nerwu strzałkowego. Takie zaburzenia powstają jako skutek urazów mechanicznych kończyn dolnych lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa, udaru niedokrwiennego lub krwotocznego, zapalenia wielonerwowego, stwardnienia rozsianego czy amputacji przedniej części stopy.

Opadająca stopa – poważny problem

Opadająca stopa generuje szereg utrudnień w codziennym funkcjonowaniu. Przede wszystkim uniemożliwia prawidłowe chodzenie, gdyż opadająca stopa stale zahacza o podłoże, zaburzając płynność i tempo chodu. Chory zmienia technikę chodzenia, zaczyna wysoko unosić zgiętą w kolanie nogę. Przeciąża to staw biodrowy i mięsień pośladkowy. Może dojść do zaburzeń czucia stopy, jej znacznego puchnięcia oraz niedokrwienia. Ograniczony zakres ruchu zaburza funkcjonowanie pompy mięśniowej, pobudzającej krążenie krwi. Skutkuje to gorszym odżywieniem i dotlenieniem tkanek, z także zanikiem mięśni. Kluczowym dla zachowania funkcjonalności kończyny dolnej jest pozostawanie w stałym, regularnym ruchu, jednak niekiedy na efekty rehabilitacji trzeba długo czekać, lub są one niezadowalające. Wtedy najlepszym rozwiązaniem są ortezy na opadającą stopę.

Orteza na opadającą stopę – profesjonalna terapia

Ortezy na opadającą stopę to innowacyjne, bardzo lekkie konstrukcje z niezwykle wytrzymałych włókien szklanych lub węglowych. Odporne na czynniki mechaniczne i termiczne oraz wodę, doskonale sprawdzają się jako codzienne wsparcie w poruszaniu się. Podtrzymują stopę, nie ograniczając fizjologicznego zakresu ruchu kończyny dolnej. Konstrukcja obejmuje stopę, przebiegając po zewnętrznej stronie stawu skokowego i przechodząc na przednia część goleni. Ścięgno Achillesa i kość piętowa posiadają swobodę ruchu, co umożliwia właściwe poruszanie się i stanowi niezwykle istotny element terapii.

Jak dopasować ortezę na opadającą stopę?

Dokonując wyboru ortezy należy zwrócić uwagę na dwa niezwykle istotne parametry. Pierwszym jest rozmiar, określany długością wkładki buta. Drugim jest wysokość ortezy – powinna być ona tak dopasowana, by siedząc na krześle noga mogła być swobodnie ustawiona w zgięciu kolanowym pod kątem prostym. Ponadto orteza nie powinna generować ucisku podudzia ani nadmiernie od niego odstawać. Ortezy na opadającą stopę różnią się także stopniem sztywności, najczęściej wzrasta ona wraz z rozmiarem(najbardziej elastyczna jest najmniejsza- XS, najbardziej sztywna jest największa – XL).
Profesjonalne ortezy kupisz w sklepie < a href="https://megamedic.pl/pl/p/Orteza-na-opadajaca-stope-/599">Megamedic.pl