Strona główna » Paradontoza
Zdrowie i Uroda

Paradontoza

Paradontoza, czyli choroby przyzębia, to jeden z najczęstszych powodów utraty zębów po 40 roku życia. W niektórych wypadkach zaniedbania związane z występowaniem stanu zapalnego dziąseł mogą powodować konieczność usunięcia zęba.

Jak rozpoznać paradontozę?

Jedną z najczęściej występujących chorób przyzębia jest zapalenie dziąseł, objawiające się obrzękiem, występowaniem stanu zapalnego, zaczerwienieniem i krwawieniem przy szczotkowaniu. Jeżeli działania, mające na celu usunięcie przyczyny problemu, zostaną zastosowane od razu, wówczas istnieje możliwość wyleczenia zaobserwowanej dolegliwości bez wystąpienia negatywnych skutków. Choroby przyzębia najczęściej spowodowane są przez zbyt dużą ilość kamienia nazębnego i płytki nazębnej oraz bytujące na nich bakterie.

Jak uniknąć paradontozy?

Podstawowym sposobem na uniknięcie problemów z chorobami przyzębia jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Codzienne mycie zębów oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy użyciu nici dentystycznej jest bardzo ważne. Regularnie powinno się wykonywać także skaling i piaskowanie, które pozwalają na oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego. Zabieg taki należy wykonywać dwa razy w roku, a w niektórych przypadkach nawet częściej. Warto także regularnie kontrolować stan uzębienia u dentysty, bowiem wcześnie wykryta paradontoza może zostać szybko i skutecznie wyleczona.

Prawidłowa technika szczotkowania zębów przy paradontozie

W przypadku zauważenia chorób przyzębia należy także pamiętać o stosowaniu prawidłowej techniki czyszczenia zębów. Przy paradontozie często dochodzi bowiem do recesji dziąseł, czyli odsłonięcia korzeni zębów. Zbyt agresywna technika szczotkowania zębów i twarda szczoteczka mogą spowodować, że problem będzie się nasilał, zamiast ustępować. Stomatolog ochota może przeprowadzić instruktaż, w jaki sposób należy szczotkować zęby, by problem się nie nasilał oraz zmienić twardą szczoteczkę na szczoteczkę z miękkim włosiem, która równie skutecznie oczyści zęby, nie drażniąc dziąseł.