Strona główna » Perswazja windykacyjna
Biznes

Perswazja windykacyjna

Niekończące się negocjacje z dłużnikiem mogą przyprawić niejednego windykatora o poważny ból głowy. Nie jest bowiem zadaniem łatwym przekonanie drugiej osoby o konieczności zapłaty zaległych zobowiązań, nawet w sytuacji, gdy w sposób prosty i zrozumiały przedstawiamy jej wizję ewentualnych sankcji i finansowych i prawnych.

Jak przekonać drugą osobę?

Na szczęście na rynku dostępne są zróżnicowane szkolenia z windykacji, które dotykają niezwykle istotnej kwestii perswazji. Głównym zadaniem windykatora jest bowiem przekonanie dłużnika o zagrożeniu związanym z niewywiązaniem się z umowy dotyczącej spłaty zadłużenia. Wielu osobom się bowiem wydaje, że są w stanie w jakiś sposób oszukać windykacje, dzięki czemu zyskają kilka dni na spłatę zadłużenia. Oczywiście taka sytuacja jest możliwa jako wynik negocjacji, jednak w pierwszej kolejności należy przejawiać chęć ich prowadzenia.
W tym miejscu pojawić powinien się windykator, który musi starać się nakłonić drugą osobę do tego, aby razem z nim podjęła próbę spłaty wszystkich zaległości. Jak już zostało powiedziane, bardzo często jest to zadania niezmiernie trudne, dlatego wymaga ono właściwego przygotowania.

Istotne panowanie nad emocjami

W ramach wspomnianych szkoleń z windykacji poznamy zaawansowane techniki wpływania na proces myślowy osoby, z którą prowadzimy rozmowę. Nie jest to żadna wiedza tajemna, oparta jest bowiem na sprawdzonych metodach z pogranicza psychologii. Powinniśmy bowiem zdać sobie sprawę z tego, iż podstawowym czynnikiem sterującym dłużnikiem są emocje. To one bowiem decydują o jego nastawieniu do naszej osoby, a także odbiorze wszelkich ponagleń odnośnie narastającego długu. Jeżeli nie będziemy w stanie zapanować nad jego emocjami, nie uda nam się dojść do kompromisu.
Szkolenia z windykacji obejmujące sferę perswazyjną nauczą nas, jak radzić sobie w tak trudnych sytuacjach i jak, pomimo obelg i krzyków, zachować spokój, który powinien być widoczny w sposób, z jakim zwracamy się do dłużnika. Wielu ekspertów z tej dziedziny przyznaje, iż rozmowa oraz przekonywanie drugiej osoby często opiera się na jego podświadomość. Niektóre zwroty i sformułowania mają bowiem za zadanie stworzyć w niej poczucie, iż sytuacja jest naprawdę poważna, dlatego należy robić wszystko, aby doprowadzić ją do szczęśliwego końca.

Sposoby przekazywania informacji

Perswazja windykacyjna bardzo mocno związana jest więc z językiem, jakim się posługujemy. Rozmowa w takich okolicznościach powinna być bowiem prowadzona w sposób szczególnych. Od naszej postawy musi bić pewność siebie, ale jednocześnie otwartość na spokojną, konstruktywną rozmowę. Nie możemy się jąkać, ani kluczyć w poszukiwaniu właściwych słów. Zdecydowane i jasne przedstawienie sytuacji do pierwsza droga do sukcesu.
Wszystkich omówionych technik nauczymy się w ramach szkoleń z windykacji. Prowadzą je zazwyczaj bardzo doświadczeni specjaliści z tej dziedziny. Mają oni za sobą mnóstwo podobnych rozmów, dlatego bez problemu przeprowadzą nas przed tę trudną dziedzinę.
Profesjonalne szkolenia z windykacji dostępne są w ofercie firmy WLR Training Group