Strona główna » Podkładki pod meble – jak wybrać?
Ciekawe

Podkładki pod meble – jak wybrać?

Podkładki pod meble mogą mieć różne formy. Różnić mogą się zarówno kształtem, materiałem, jak i przeznaczeniem. Czym kierować się podczas wybierania podkładem i w jakich przypadkach są one nieodzowne?

Kiedy podkładki pod meble są niezbędnym elementem?

Najczęstszym powodem stosowania podkładek pod meble jest niższa odporność podłogi na ścieranie. Obecnie w wielu przypadkach za najbardziej korzystne dla wnętrza uznaje się pozostawienie podłogi drewnianej lub z paneli bez żadnej ochrony. W ten sposób podłoga może być najlepiej zaprezentowana i łatwo ją konserwować. Niesie to jednak ze sobą konsekwencje w postaci zarysowań. Szczególnie niebezpieczne jest przesuwanie mebli. By ochronić tego typu podłogę, zaleca się stosowanie specjalnych podkładek pod meble.

Standardowe podkładki

Podkładki pod meble mogą wyglądać różnie. Zazwyczaj składają się z warstwy przylepnej, którą przykleja się do mebli, oraz tej, która będzie przylegać do podłogi. Tego typu podkładki mogą być wykonane z różnych materiałów. Często jest to filc lub pianka, ponieważ tego typu materiały działają amortyzująco, a dodatkowo zmniejszają hałas pojawiający się podczas przesuwania mebli. W niektórych przypadkach bardziej wskazane są gumowe podkładki pod meble. Dzieje się tak w miejscach, gdzie powierzchnia jest śliska, a podkładki mają na celu doskonałe unieruchomienie mebla. Takie rozwiązanie może również sprawdzić się na powierzchni mebla, na przykład w sytuacji, gdy na szafce umieszcza się inne przedmioty. Tego typu podkładka może wtedy pełnić funkcję zabezpieczającą przed przypadkowym przesunięciem danej rzeczy.

Podkładki do zadań specjalnych

Podkładki naklejane lub w inny sposób przytwierdzane do mebli mają wiele zalet. Jednak nie zawsze mogą zostać zastosowane. Tak dzieje się na przykład w przypadku mebli na kółkach. Szczególnie popularne krzesła i fotele komputerowe posiadają kółka, które umożliwiają sprawne poruszanie się bez zmiany pozycji, z drugiej strony narażają podłogę na zarysowania. Kółka uniemożliwiają przyklejenie podkładki. Co można zrobić w takim przypadku? W takiej sytuacji najlepiej jest wybrać podkładkę w formie maty. Pozwala to na swobodne umieszczenie jej w dowolnie wybranym miejscu. Mata umożliwia swobodne przesuwanie mebla, a jednocześnie chroni podłogę. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem także w przypadku innych mebli, które posiadają ruchome kółka. Aby tego typu podkładka nie szpeciła pomieszczenia, najlepiej wybrać taki kolor, który będzie dopasowany do koloru podłogi lub po prostu wybrać wersję przezroczystą.
Podkładki pod meble kupisz w sklepie http://www.maximat.pl/