Strona główna » Pokonaj endometriozę dietetycznie
Ciekawe

Pokonaj endometriozę dietetycznie

Zwalczenie endometriozy za pomocą diety nie musi być niczym szczególnie trudnym. Istnieje wiele dowodów oraz historii ludzi, którym udało się znacząco ograniczyć postęp tej choroby z wykorzystaniem odpowiedniego rodzaju diety. Potencjał jest naprawdę ogromny i warto się tym dogłębnie zainteresować. W schorzeniu hormonozależnym, którym jest endometrioza dieta przekładać się może bardzo mocno na przebieg schorzenia, o czym każda z pań powinna pamiętać.

Kogo może dotyczyć endometrioza?

Endometrioza dotykać może kobiet w wieku reprodukcyjnym, nawet bardzo młodych. Typowymi objawami są bardzo bolesne cykle menstruacyjne, nasilone krwawienie oraz inne, charakterystyczne objawy związane z chorobą. Warto się zapoznać z objawami, aby możliwie jak najwcześniej rozpoznać endometriozę. Nie jest to szczególnym wyzwaniem.
Do typowych objawów endometriozy należy zaliczyć:
– ból w trakcie stosunku,
– przedłużające się krwawienia miesiączkowe,
– krwawienia w trakcie stosunku,
– ból w obręb ie miednicy,
– krwawienie z dróg moczowych i przewodu pokarmowego,
– zaburzenia płodności.
To właśnie te ostatnie najsilniej wpływają na ilość rozpoznanych schorzeń. W okresie wcześniejszym nikt się nie zastanawia nad tym, co może być powodem występowania dolegliwości związanych z przedłużającym się krwawieniem i silnym bólem menstruacyjnym. Dla wielu jest to kwestia indywidualna kobiet, więc nikt nie korzysta z pomocy ginekologicznej. Jest to poważny błąd.

Postępowanie pozamedyczne w endometriozie?

Jeśli już została stwierdzona endometrioza w badaniu klinicznym, laparoskopii lub na podstawie antygenu Ca-125, to warto wtedy zmodyfikować istotnie styl życia. Zażywanie hormonów albo operacja to nie jedyny sposób na pokonanie endometriozy. W chorobie hormonalnej, którą jest endometrioza dieta może dawać bardzo pozytywne rezultaty. Trzeba jedynie sprawdzić, jakie składniki dietetyczne mogą być szczególnie wartościowe.
Na pewno bardzo ważnymi rekomendacjami dla chorych będzie:
– ograniczenie spożycia mięsa,
– eliminacja glutenu
– zrezygnowanie z nasyconych kwasów tłuszczowych,
– spożywanie dużych ilości błonnika pokarmowego,
– jedzenie pokarmów zawierających duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych: ryby morskie, chia, orzechy,
– dołączenie do diety niektórych przypraw – szczególnie kurkumy,
– suplementacja witaminy D3 oraz witaminy C – wykazują one działanie przeciwzapalne.
Sposobów na walkę z endometriozą jest bardzo wiele. Postępowanie farmakologiczne dobrze jest wspomóc klasycznymi metodami dietoterapii i zdrowego stylu życia!
Zapraszam na stronę miracolo.clinic/leczenie-endometriozy/terapia-zywieniowa.html.