Zwalczenie endometriozy za pomocą diety nie musi być niczym szczególnie trudnym. Istnieje wiele dowodów oraz historii ludzi, którym udało się znacząco ograniczyć postęp tej choroby z wykorzystaniem odpowiedniego rodzaju diety. Potencjał jest naprawdę ogromny i warto się tym dogłębnie zainteresować. W schorzeniu hormonozależnym, którym jest endometrioza dieta przekładać się może bardzo mocno na przebieg schorzenia, o czym każda z pań powinna pamiętać.
Kogo może dotyczyć endometrioza?
Endometrioza dotykać może kobiet w wieku reprodukcyjnym, nawet bardzo młodych. Typowymi objawami są bardzo bolesne cykle menstruacyjne, nasilone krwawienie oraz inne, charakterystyczne objawy związane z chorobą. Warto się zapoznać z objawami, aby możliwie jak najwcześniej rozpoznać endometriozę. Nie jest to szczególnym wyzwaniem.
Do typowych objawów endometriozy należy zaliczyć:
– ból w trakcie stosunku,
– przedłużające się krwawienia miesiączkowe,
– krwawienia w trakcie stosunku,
– ból w obręb ie miednicy,
– krwawienie z dróg moczowych i przewodu pokarmowego,
– zaburzenia płodności.
To właśnie te ostatnie najsilniej wpływają na ilość rozpoznanych schorzeń. W okresie wcześniejszym nikt się nie zastanawia nad tym, co może być powodem występowania dolegliwości związanych z przedłużającym się krwawieniem i silnym bólem menstruacyjnym. Dla wielu jest to kwestia indywidualna kobiet, więc nikt nie korzysta z pomocy ginekologicznej. Jest to poważny błąd.
Postępowanie pozamedyczne w endometriozie?
Jeśli już została stwierdzona endometrioza w badaniu klinicznym, laparoskopii lub na podstawie antygenu Ca-125, to warto wtedy zmodyfikować istotnie styl życia. Zażywanie hormonów albo operacja to nie jedyny sposób na pokonanie endometriozy. W chorobie hormonalnej, którą jest endometrioza dieta może dawać bardzo pozytywne rezultaty. Trzeba jedynie sprawdzić, jakie składniki dietetyczne mogą być szczególnie wartościowe.
Na pewno bardzo ważnymi rekomendacjami dla chorych będzie:
– ograniczenie spożycia mięsa,
– eliminacja glutenu
– zrezygnowanie z nasyconych kwasów tłuszczowych,
– spożywanie dużych ilości błonnika pokarmowego,
– jedzenie pokarmów zawierających duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych: ryby morskie, chia, orzechy,
– dołączenie do diety niektórych przypraw – szczególnie kurkumy,
– suplementacja witaminy D3 oraz witaminy C – wykazują one działanie przeciwzapalne.
Sposobów na walkę z endometriozą jest bardzo wiele. Postępowanie farmakologiczne dobrze jest wspomóc klasycznymi metodami dietoterapii i zdrowego stylu życia!
Zapraszam na stronę miracolo.clinic/leczenie-endometriozy/terapia-zywieniowa.html.