Strona główna » Praca w Niemczech – o czym warto wiedzieć?
Ciekawe

Praca w Niemczech – o czym warto wiedzieć?

Szukając okazji do ciekawej i dobrze płatnej pracy warto rozważyć emigrację zarobkową. Wprawdzie Polacy od dawna decydują się na wyjazdy zarobkowe, jednak zazwyczaj są one planowane na kilka miesięcy, dotyczą często prac sezonowych, np. przy zbiorach. Innym rodzajem pracy podejmowanym poza granicami Polski jest opieka nad osobami starszymi. Dzisiaj spektrum możliwości jest znacznie szersze.

Praca w korporacji za zachodnią granicą

Duża mobilność oraz możliwość pracowania w międzynarodowych zespołach sprawia, że Polacy chętnie podejmują się pracy w niemieckich korporacjach. Względna bliskość oraz możliwość podróżowania do domu częściej sprawia, że to właśnie Niemcy są destynacją chętnie wybieraną przez osoby pragnące zmienić ścieżkę kariery. Praca w zagranicznej korporacji niesie za sobą wiele wyzwań, ale i korzyści – za granicą możemy liczyć na znacznie wyższe zarobki, ale również korzystać z licznych szkoleń, kursów, pracować w międzynarodowych zespołach. Praca za granicą to również szansa na większe doświadczenie zawodowe, zbieranie odpowiednich kwalifikacji, które dobrze będą wyglądać w CV.

Świadczenia rodzinne dla osób pracujących w Niemczech

Decydując się na pracę za granicę warto mieć świadomość, że jako rodzicom przysługują nam świadczenia rodzinne w Niemczech. Świadczenie jakim jest Kindergeld wypłacane jest wszystkim dzieciom do 25 roku życia (pod warunki kontynuowania nauki) oraz dzieciom niepełnosprawnym bez ograniczeń. Aby móc pobierać zasiłek rodzinny konieczne jest uzyskanie pełnego obowiązku podatkowego. W praktyce oznacza to, że konieczna jest praca na warunkach niemieckich przez okres 6 miesięcy. Wnioskowanie o Kindergeld wymaga również udokumentowania naszych zarobków i złożenie dokumentacji w odpowiednim urzędzie.