Strona główna » Praktyczne informacje dla kierowców: ubezpieczenie motocykla
Motoryzacja

Praktyczne informacje dla kierowców: ubezpieczenie motocykla

Lato to idealna pora na wycieczki motocyklem. Z myślą o wszystkich osobach, które właśnie nabyły swój jednoślad albo planują jego zakup w najbliższej przyszłości przybliżamy kwestię ubezpieczeń. Jaką polisę musisz wykupić, zanim wyruszysz w trasę? Przez czym zabezpiecza ubezpieczenie motocykla? Sprawdź!

Podstawowe ubezpieczenie motocykla

W kwestii ubezpieczeń motocykle podlegają takim samym zasadom jak samochody osobowe. Oznacza to, że każdy zarejestrowany motocykl (nawet nieużywany pojazd stojący całą zimę w garażu) musi być objęty podstawowym ubezpieczeniem OC. Polisa jest zabezpieczeniem dla innych uczestników ruchu, którzy mogą zostać przez Ciebie poszkodowani w wyniku kolizji. Zasada jest prosta: jeśli doprowadzisz do stłuczki, druga strona dostanie środki na pokrycie szkód od Twojego ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie motocykla obowiązuje przez rok. Pamiętaj, że musisz zachować ciągłość polis. Zanim ubezpieczenie wygaśnie, należy podpisać nową umowę. Możesz zrobić to w biurze agenta albo on-line.  Podstawowe ubezpieczenie OC możesz wzbogacić o dodatkowe polisy zapewniające kompleksową ochronę – AC, assistance czy NNW.

Po co przepłacać!

Warto mieć świadomość, że zakres polisy OC określa ustawa. Oznacza to, że treści umów podpisywanych z różnymi towarzystwami są bardzo podobne. Mimo tego, ceny oferowane przez poszczególne towarzystwa znacząco się od siebie różnią. Zanim podpiszesz umowę z danym towarzystwem zapoznaj się z ofertą innych firm. Różnice w wysokości składek mogą wynieść nawet kilkaset złotych. Nieocenioną pomocą w poszukiwaniu najtańszej opcji są internetowe porównywarki i kalkulatory.