Strona główna » Prefabrykaty z betonu – nowoczesna odmiana tradycyjnego materiału
Dom i Wnętrze

Prefabrykaty z betonu – nowoczesna odmiana tradycyjnego materiału

Obecnie w budownictwie stawia się na nowoczesne rozwiązania, które przy zachowaniu najlepszych cech tradycyjnych materiałów budowlanych, tworzą nowe struktury o lepszych parametrach użytkowych. Do takich materiałów używanych w budownictwie należą prefabrykaty z betonu, które znajdują wszechstronne zastosowanie.

Czym różnią się prefabrykaty z betonu od tradycyjnej odmiany tego materiału?

Znany i ceniony od lat tradycyjny beton posiada wiele bardzo dobrych walorów, które wpływają na jego popularność wśród budowniczych różnego rodzaju obiektów. Ale jest on stopniowo wypierany przez lepszą odmianę tego materiału, jaką są prefabrykaty.

Posiadają one wszystkie najlepsze cechy tradycyjnego betonu, takie, jak odporność na wilgoć, na kruszenie, na uderzenia, a także niezwykłą trwałość i wytrzymałość w kontakcie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

W zasadzie przy zachowaniu wszystkich najlepszych parametrów użytkowych różni się od tradycyjnego betonu wagą. Prefabrykaty betonowe są o wiele lżejsze, dlatego są mniej uciążliwe podczas transportu, a także łatwiejsze w obróbce.

Do czego używane są prefabrykaty z budownictwie?

Z uwagi na walory prefabrykatów betonowych używa się je powszechnie do realizacji różnego rodzaju obiektów mieszkalnych, komercyjnych, gospodarczych, a także użyteczności publicznej.

Dzięki bardzo korzystnym walorom tego materiału nawet duże inwestycje mogą być wykonywane szybciej, wydajniej, a przez to budowy są bardziej oszczędne pod względem czasowym oraz finansowym.

Z prefabrykatów stawiane są ściany nośne, działowe budynków, stropy oraz różne dobudówki, takie , jak garaże, pomieszczenia gospodarcze, kotłownie i piwnice. Ze względu na estetyczny wygląd elementów prefabrykowanych, nie wymagają one tynkowania oraz malowania.

Zastosowanie prefabrykatów do tworzenia małej infrastruktury

Oprócz dużych realizacji, takich jak różnego rodzaju budynki, prefabrykaty z betonu maja szerokie zastosowanie jako elementy małej infrastruktury otoczenia. Przy ich użyciu wykonywane są ogrodzenia, place zabaw, kompleksy garażowe oraz tereny przygotowywane pod duże parkingi przy centrach handlowych.

Z prefabrykatów betonowych wykonywane są przez producentów gotowe elementy struktury ogrodowej. Są to różnego rodzaju donice, skrzynie na kwiaty, figurki i inne ozdoby przeznaczone na tereny zielone.

Elementy wykonane z prefabrykowanego betonu stanowią także podstawę do budowy otoczenia dróg, autostrad oraz węzłów komunikacyjnych. Używa się je do tego celu ze względu na ich wyjątkową trwałość.

parasole taras pokrowiec parasole tarasowe 3m drewno ozdoby