Strona główna » Próchnica – skąd się bierze? Czym grozi?
Zdrowie i Uroda

Próchnica – skąd się bierze? Czym grozi?

Szacuje się, że co drugi obywatel świata ma próchnicę. W Polsce co trzeci Polak ma zajętą tą chorobą więcej niż jeden ząb. Próchnica pojawia się już nawet u niemowląt – skąd tak drastyczna sytuacja? Stomatolodzy są przekonani, że wina za taki stan leży wyłącznie po naszej stronie. Czy to prawda?
Próchnica to stan chorobowy, który powstaje na szkliwie naszych zębów. Aby mogło dojść do powstania próchnicy konieczne jest zaistnienie kilku czynników w tym samym czasie. Są to: niedostateczna higiena jamy ustnej, obecność płytki nazębnej, rozwijanie się bakterii na zębach oraz odpowiednia ilość czasu. Próchnicę rozpoznajemy po niewielkich przebarwieniach, które z czasem naciekają w głąb zęba i obejmują coraz większą jego powierzchnię. Kiedy próchnica dojdzie do miazgi zęba pojawia się ból – to znak, że stan chorobowy objął zakończenia naczyń nerwowych. Zazwyczaj dopiero w takiej sytuacji udajemy się do stomatologa po pomoc.

Leczenie próchnicy

Leczenie próchnicy polega na jej usuwaniu z powierzchni zęba. Jeśli zmiana jest niewielka również leczenie nie będzie trwało długo – będzie również całkowicie bezbolesne. Jeśli jednak zgłosimy się do lekarza dopiero kiedy odczujemy ból – leczenie może okazać się znacznie dłuższe i mniej przyjemne. Leczenie odbywa się bez znieczulenia (pacjent może jednak o nie poprosić). Po zakończonym zabiegu konieczne jest zabezpieczenie starte powierzchni zęba poprzez użycie plomby. Tak zabezpieczony ząb może na powrót pełnić swoją rolę.
Niezwykle ważne jest wczesne wykrywanie próchnicy – warto co jakiś czas oglądać nasze zęby w lusterku i bacznie przyglądać się wszelkim zmianom na powierzchni szkliwa.
Zastanawiasz się, gdzie znajdziesz wysokiej klasy specjalistę stomatologa? Sprawdź ofertę jednego z najlepszych dentystów w Polsce: Estetiq – dentysta Opole.