Strona główna » Przygotowanie samochodu do wyjazdu w ciepłe kraje
Motoryzacja

Przygotowanie samochodu do wyjazdu w ciepłe kraje

Wybierając się na wyjazd za granicę własnym samochodem, gdzieś na południe – do Włoch, Hiszpanii czy Grecji, będziemy mogli swobodnie zwiedzać i odpoczywać, nie martwiąc się o transport. Należy jednak gruntownie przygotować swój pojazd do takiego zwiększonego „wysiłku”, zwłaszcza jeśli na co dzień poruszamy się po krótszych, miejskich trasach.

Najważniejsze opony i silnik

Przy przygotowywaniu naszego samochodu do dalekiego wyjazdu, pierwszym punktem przeglądu, jakiego można dokonać samodzielnie, jest sprawdzenie stanu ogumienia. Bieżnik opon nie powinien mieć mniejszą głębokość niż 1,6 mm. Taki stan jest dopuszczalny w Polsce i w wielu europejskich krajach, choć bezpieczniej dla kierowcy i jego pasażerów będzie, jeśli bieżnik okaże się wyższy. Zachowane będą wszelkie właściwości trakcyjne opony – krótka droga hamowania, lepsze trzymanie się nawierzchni oraz odprowadzanie opadów atmosferycznych przy mokrych drogach.
Opony nie mogą być uszkodzone czy wybrzuszone. Lepiej w takim wypadku przed wyjazdem wakacyjnym wymienić je na nowe – pamiętajmy, że musi to dotyczyć dwóch opon znajdujących się na jednej osi pojazdu.
Kolejnym punktem w przeglądzie pojazdu jest silnik samochodu. Jakiekolwiek niepokojące odgłosy przez niego wydawane, czy też niski stan oleju silnikowego wymagają kontroli w profesjonalnym warsztacie mechanicznym. Tam sprawdzą, czy silnik jest sprawny albo ewentualnie które jego części nadają się do wymiany. Dobrze jest też uzupełnić lub lepiej wymienić olej silnikowy. Pamiętajmy, aby skorzystać z takiego, który jest zalecany przez producenta.

Pozostałe elementy pojazdu do kontroli przed wyjazdem

Zanim zaczniemy cieszyć się urlopem, sprawdźmy w swoim samochodzie stan hamulców, układu wentylacji czy też układ chłodzenia. Hamulce są najbardziej istotną kwestią w zakresie bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Klocki i tarcze hamulcowe nie powinny być zużyte. Samemu można rozpoznać taki ich stan, jeśli zaczną wydawać charakterystyczny pisk. Wtedy najprawdopodobniej trzeba będzie je wymienić na nowe.

Klimatyzacja konieczna w ciepłych krajach

W Polsce pogoda raczej nie zwykła nas rozpieszczać. Jest kapryśna – raz świeci słońce i jest upalnie, a raz leje deszcz i wieje przenikliwy wiatr. Natomiast w ciepłych krajach nad Morzem Śródziemnym, o pogodę na wakacje nie trzeba się martwić. Przed wyjazdem w takie miejsca własnym samochodem zadbajmy zatem o sprawność naszej klimatyzacji.
Nieustanny ruch pojazdu, poruszanie się po dziurawych drogach naraża klimatyzację na wstrząsy i wycieki płynu chłodniczego. Ubytki czynnika chłodzącego powodują, że układ działa coraz słabiej i nie radzi sobie ze schłodzeniem wnętrza nagrzanego samochodu. Zwiększa to ryzyko dalszych awarii układu klimatyzacji.
Najlepiej zatem przed wyjazdem przetestować klimatyzację i sprawdzić, czy nie brakuje w niej czynnika roboczego. Warto wybrać się do specjalistów, którzy fachowo ocenią stan klimatyzacji. Nabijanie klimatyzacji u specjalistów z Norauto spowoduje, że będziemy mogli ze spokojem wyruszyć na wakacyjne wojaże w ciepłe kraje i cieszyć się przyjemną temperaturą we wnętrzu naszego auta, nawet wtedy, gdy żar będzie lał się z nieba.