Strona główna » Rośliny w domu
Zdrowie i Uroda

Rośliny w domu

Niektórym bardzo zależy, aby do ich wnętrz wprowadzić trochę życia. Sposobów na to jest bardzo wiele – żywe kolory na ścianach, intensywne, wyraziste dodatki, ciekawe meble. Uniwersalnym i bezpiecznym pomysłem jest jednak również wprowadzenie do domu roślin. W jaki sposób to robić i o czym pamiętać podczas tego procesu?

Zioła w doniczkach

Początkujący mogą zacząć swoją przygodę z zielenią w pokoju z czymś tak banalnym jak zioła w doniczkach. Na początku mogą one stać na parapecie w kuchni. Co jakiś czas je podlewamy i, przede wszystkim, zrywamy, ciesząc się dodawaniem do posiłków własnoręcznie wyhodowanego oregano czy koperku.
W doniczkach możemy trzymać również pomidory czy inne rośliny jadalne, warto jednak wcześniej zorientować się, w jaki sposób je hodujemy.

Sukulenty i kaktusy

Być może od dawna myślimy o wprowadzeniu do swojego mieszkania roślinności, ale obawiamy się, że nie będzie miał kto o nią dbać. A może mamy już za sobą nieudane próby hodowania roślinek, po których zostały jedynie puste donice i przykre wspomnienia.
Jeśli chcemy mieć w domu zieleń, a nie mamy czasu lub ochoty na codzienne podlewanie, dobrym pomysłem dla nas jest trzymanie sukulentów lub kaktusów. Rośliny z tych rodzin są raczej niewymagające. Wystarczy podlać je raz na jakiś czas. Jeśli więc zapomnimy o tym kilka dni pod rząd to dla nich nawet lepiej.
Niektóre sukulenty, mimo że niewymagające troskliwej opieki, są natomiast naprawdę piękne i stanowią niezwykłą ozdobę domu.

Donica donicy nierówna

Po wyborze odpowiedniego kwiatka lub rośliny czeka nas jeszcze wybór donicy. Tylko pozornie może on wydawać się banalnie prosty. W rzeczywistości, donica może decydować o wyglądzie wnętrza nawet w większym stopniu niż sama roślina, która się w niej znajduje.
Zupełnie inne wrażenie tworzy ozdobna lechuza, a inne prosta, brązowa donica. Warto więc dobrać naczynie,w którym znajdzie się roślina w taki sposób, aby pasowało ono do naszego wnętrza. Zbyt ozdobna lechuza lub donica może przytłoczyć delikatną, niewielką roślinę.

Cięte kwiaty

Dobrym pomysłem na wprowadzenie trochę życia i koloru do mieszkania jest umieszczenie w wazonie bukietu tulipanów, żonkili lub róż. Jaki jest mankament takiego rozwiązania? Oczywiście, nietrwałość, krótkie życie ciętych kwiatów. Przez kilka dni, a może nawet przez tydzień możemy jednak cieszyć się pięknym, kolorowym bukietem, który na pewno upiększy nasz pokój. Takie kwiaty możemy też bardzo często wymieniać, a więc nie ma tutaj ryzyka, że nam się one zwyczajnie znudzą.
Materiały do artykułu dostarczyła firma Barokko.