Strona główna » Rozwijający, ale i niełatwy zawód trenera personalnego
Ciekawe

Rozwijający, ale i niełatwy zawód trenera personalnego

Profesja trenera personalnego zyskuje sobie coraz większe zainteresowanie zarówno ze strony osób, które poszukują ciekawego, rozwijającego fachu, jak i ze strony miłośników aktywnego stylu życia lub osób chcących zbudować od zera formę fizyczną. Czym charakteryzuje się zawód trenera personalnego i jak nim zostać?

Czy nadaję się na trenera personalnego?

Jeśli chcemy sprawdzić się w tym ciekawym i rozwijającym zawodzie, musimy uprzednio skończyć kurs trenera personalnego. Zanim jednak przystąpimy do poszukiwania adekwatnego szkolenia, warto zastanowić się, czy rzeczywiście ten fach jest dla nas. Nie każdy będzie dobrym trenerem personalnym, a na pewno nie osoba, która ma niewiele wspólnego z aktywnością fizyczną.
Oprócz dobrej kondycji i sportowych zainteresowań w fachu trenera osobistego ważna jest ogólna otwartość, komunikatywność oraz choćby najmniejsze zdolności dydaktyczne. Praca z drugim człowiekiem, szkolenie go i zagrzewanie do wzmożonej pracy nad formą nie każdemu będzie przychodzić łatwo. Zanim zatem zdecydujemy się pójść na kurs trenera personalnego, wyobraźmy więc sobie siebie na takim stanowisku i przemyślmy, czy aby na pewno jesteśmy do tego zawodu predysponowani.

Jak wygląda trening personalny?

Jak sama nazwa podpowiada, trening personalny podporządkowany jest w całości jednej osobie. W tym aspekcie znacznie odróżnia się od zajęć grupowych, w dużo większym stopniu kładzie bowiem nacisk na osobiste potrzeby trenowanej osoby. Plan treningowy jest układany ściśle pod kątem uwarunkowań fizycznych danej osoby oraz celu, jaki chce poprzez ćwiczenia osiągnąć.
Zadaniem trenera personalnego jest dobór odpowiednich technik, rodzaju i intensywności ćwiczeń w zależności od wielu czynników, w tym: wieku, masy ciała, wydolności fizycznej danej osoby. Nie mniej ważne są cele, które chce ona osiągnąć, inaczej będzie wyglądał ogólny trening na redukcję masy ciała, inaczej na wyszczuplenie talii, inaczej na wyrzeźbienie konkretnych partii mięśni, itd. Dobór ćwiczeń i ułożenie skutecznego planu treningowego wbrew pozorom nie jest zadaniem łatwym i wymaga dużej wiedzy i zaangażowania trenera.

Kurs trenera personalnego

Aby być dobrym trenerem osobistym, trzeba się wiele nauczyć. Pomóc nam w tym mogą kursy trenera personalnego, na których poruszane są ważne w tej pracy zagadnienia między innymi z takich dziedzin, jak: anatomia, fizjologia, teoria treningu fizycznego, dietetyka, psychologia, a nawet marketing.
Obok zajęć teoretycznych, na kursie trenera personalnego odbywają się również zajęcia praktyczne przygotowujące do roli instruktora. Cały kurs kończy się egzaminem, po zaliczeniu którego otrzymujemy certyfikat i legitymację instruktorską, po czym możemy zacząć budować naszą trenerską karierę.