Strona główna » Rusztowania dla firm.
Technologia

Rusztowania dla firm.

Rusztowania stosowane w budownictwie różnią się nie tylko wielkością, ale także zastosowaniem, rozwiązaniem systemowym oraz sposobem montażu.

Rodzaje rusztowań

W zależności od rodzaju wykonywanych prac, firmy budowlane stosują różne rusztowania:
– warszawskie,
– modułowe,
– przejezdne,
– elewacyjne.
Nie ma uzasadnienia ekonomicznego zakup wszystkich tych typów. Wystarczy jeden rodzaj dostosowany do najczęściej otrzymywanych zleceń. W przypadku jednorazowego zlecenia można wybrać jedną z dwóch możliwości:
– wynajem rusztowania,
– kupno nowego i późniejsza sprzedaż rusztowania.
Wynajem rusztowania jest kosztem, który zmniejszy zysk ze zlecenia, ale nie wymaga ponoszenia kosztów inwestycyjnych. Kupno nowego rusztowania wymaga kapitału. Późniejsza sprzedaż rusztowań wiąże się najczęściej z uzyskaniem niższej ceny.

Sprzedaż rusztowań

Sprzedażą rusztowań zajmują się producenci oraz pośrednicy. W tym pierwszym przypadku można kupić nowe rusztowania za gotówkę lub na raty (wersja droższa). Wielu producentów oferuje również do sprzedaży rusztowania używane. Najczęściej są to rusztowania producenta odkupione od klientów, którzy już ich nie potrzebują. Taka opcja pozwala na obniżenie kosztów przy równoczesnym zapewnieniu jakości produktu.
Zakup rusztowań przez pośredników niesie za sobą pewne ryzyko związane z niewiadomym pochodzeniem produktu. To ryzyko można zminimalizować domagając się atestów i certyfikatów, które gwarantują spełnianie przez rusztowanie wszystkich wymogów określonych polskim prawem.

Najlepsze rozwiązanie

Idealnym wyjściem w tej sytuacji wydaje się więc zakup prostego, uniwersalnego rusztowania. Nie ma sensu ponosić na początku działalności kosztów większych niż to konieczne. Jeśli firma rozwinie skrzydła i będzie prowadziła kilkanaście zleceń równocześnie, i tak dokupienie rusztowań będzie konieczne. Wówczas możemy kupować rusztowania różnych typów.
Jeśli będziemy musieli firmę zamknąć, sprzedaż rusztowań pozwoli nam uzyskać nieco zainwestowanego kapitału.