Strona główna » Samochód z Francji – jak go kupić i sprowadzić do Polski?
Motoryzacja

Samochód z Francji – jak go kupić i sprowadzić do Polski?

Francuski rynek motoryzacyjny to spora gratka dla miłośników stylowych pojazdów. Szukając samochodu dla siebie, warto zwrócić uwagę na propozycje prywatnych sprzedawców we Francji. Czy samochód z Francji to dobra inwestycja? Jak wygląda proces sprowadzenia pojazdu z Francji do Polski?

Samochód z Francji – szukać samodzielnie czy zlecić to specjalistom?

Podstawowym zagadnieniem dla osób decydujących się na samochód z Francji jest to, czy samodzielnie szukać ciekawych ofert, czy też zlecić to komisom samochodowym. Samodzielne szukanie zajmie nam nieco czasu, jednak to opcja na oszczędność pieniędzy i możliwość negocjowania ceny z potencjalnym zbywcą. Jeśli jednak zadanie to powierzymy komisom samochodowym możemy liczyć na to, że większość formalności nas ominie – zarówno kupno, jak i sprowadzenie samochodu do Polski.

Decydując się na samochód z Francji, warto również zastanowić się, w jaki sposób samochód zostanie sprowadzony do Polski. Jeśli zamierzamy przywieźć go na lawecie, niezbędne okaże się jedynie wyrejestrowanie samochodu. Jeśli jednak zamierzamy samochodem przyjechać do Polski, musimy zadbać nie tylko o tablice wyjazdowe i ubezpieczenie pojazdu, ale też o badania techniczne (o ile samochód nie ma aktualnych badań).

Jak zarejestrować samochód z Francji w Polsce?

Proces rejestracji samochodu z Francji nie odbiega dalece od rejestracji samochodów kupowanych w kraju. Różnicą jest konieczność opłacenia akcyzy, której wysokość zależna będzie od ceny samochodu oraz pojemności jego silnika. W przypadku samochodów z silnikami do 2l pojemności akcyza wynosi 3,1%. Jeśli pojemność jest większa, opłata wzrasta do 18,6%. Wraz z dokumentem opłacenia akcyzy kolejno udajemy się do urzędu komunikacji, gdzie składamy dodatkowo wniosek o rejestrację, przetłumaczoną umowę kupna-sprzedaży, poświadczeniem badania technicznego i dowodem osobistym.