Pralka to urządzenie nieustannie narażone na działanie wilgoci, co sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń i rozwojowi szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Często dochodzi do rozwoju pleśni. Efektem jest nie tylko zagrożenie dla organizmu człowieka, przykry zapach czy zabrudzenie pranych rzeczy, ale również zatykanie się odpływu. Jak temu przeciwdziałać?
Podstawowe zasady użytkowania pralki
Właściwe użytkowanie pralki może uchronić od konieczności wzywania hydraulika. Jedną z częstych przyczyn korzystania z pogotowia hydraulicznego jest zatkany odpływ, co może dotyczyć taka samo zlewu, umywalki, wanny czy właśnie pralki. Zamiast obciążać domowy budżet zadbaj o uniknięcie awarii. Po zrobieniu prania drzwiczki pralki powinny zostać otwarte, aby bęben i uszczelki wyschły. Warto je przetrzeć suchą i czystą ściereczką. Pojemnik na proszek i płyn do płukania tkanin należy zdemontować, starannie wymyć i wysuszyć – dopiero wtedy z powrotem założyć.
Dodatkowe pranie w wysokiej temperaturze
Wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni i innych szkodliwych mikroorganizmów. Zwykle trudno dotrzeć do wszystkich miejsc, w których mogą się koncentrować, dlatego raz na miesiąc warto rozprawić się z mikrobami przy pomocy wysokiej temperatury. Wiadomo, że bakterie giną w takiej temperaturze. Pranie najczęściej jest nastawiane na 30-40°C, co nie stwarza dla nich żadnego zagrożenia. Ustawiając program pralki na 90°C, należy wykonać dodatkowe pranie bez wkładania żadnych rzeczy. W celu wyeliminowania pleśni do pojemnika na płyn do płukania można wlać ocet. Puste pranie można także przeprowadzić z użyciem połowy torebki sody oczyszczonej. Obie metody pomagają w pozbyciu się brudu i zarazków.
Usuwanie kamienia domowymi sposobami
Kamień w pralce to poważny problem. Może pojawić się na bębnie, jak i na innych elementach pralki. Kamień oraz szlam z łatwością zatykają odpływ pralki, a ten problem nie jest łatwo rozwiązać. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, hydraulik najlepiej poradzi sobie z usunięciem kamienia i innych zanieczyszczeń, dlatego nie wahaj się skorzystać z oferty, którą znajdziesz np. na tej stronie https://www.hydropomoc.pl/miasto/hydraulik-rzeszow/. Zanim jednak dojdzie do takiej sytuacji pamiętaj o profilaktycznym stosowaniu zmiękczacza do wody podczas każdego prania. Gdy kamień już się utworzył, istnieje jeszcze szansa na jego samodzielne zlikwidowanie przy użyciu odkamieniacza do pralek. Niestety środek nie zawsze jest w stanie usunąć cały osad.
Generalne czyszczenie pralki
Oprócz systematycznego dbania o pralkę, a przede wszystkim jej prawidłowego użytkowania raz na trzy miesiące zaleca się generalne czyszczenie. Wówczas należy wyczyścić wszystkie zakamarki, do których mamy dostęp. Ważne jest oczyszczenie filtrów i dysz – oczywiście zaglądamy też do odpływu. Zanieczyszczenia usuwane na bieżąco nie spowodują zatoru w odpływie. Jeżeli nie masz pojęcia jak się do tego zabrać lub nie masz na to czasu, hydraulik wykona pracę za ciebie. W końcu fachowiec najlepiej zna się na czyszczeniu odpływów.