Strona główna » Uzdatnianie wody już w domu
Ciekawe

Uzdatnianie wody już w domu

Wielu z nas wydaje się, że uzdatnianie wody odbywa się jedynie na etapie miejskiego przedsiębiorstwa wodnokanalizacyjnego, w specjalnej stacji uzdatniania wody. Jest w tym co prawda trochę prawdy, gdyż to właśnie tam woda w pierwszym stopniu jest uzdatniania do tego stopnia, aby po opuszczeniu stacji spełniała podstawowe warunki stawiane wodzie doprowadzanej następnie do naszych domów i mieszkań.
To jednak nie koniec drogi wody do naszych kranów i urządzeń! Dlaczego?

Długa droga wody do domu?

Woda musi przebyć rurami długą drogę – rury nie zawsze są nowe, mogą znajdować się w nich różnego rodzaju osady, a także rozwijać się różnego rodzaju bakterie. Z tego powodu ciężko sprawdzić wszystkie miejsca, w których odbierana jest woda przez odbiorców końcowych na okoliczność tego, czy woda lecąca z kranów jest rzeczywiście zgodna z podawaną wcześniej specyfikacją i nie zawiera szkodliwych dla naszego życia i zdrowia substancji oraz składników.

Domowe stacje uzdatniania wody

Rozwiązaniem problemu uzdatniania wody są wszelkiego rodzaju stacje uzdatnianie wody. Mowa tutaj nie tylko o filtrach montowanych na krany, odstojnikach wody, czy innego rodzaju filtrach tymczasowych, które stosujemy przeważnie jedynie do wody, którą mamy zamiar użyć do przygotowywania posiłków i napoi (np. herbaty), ale również o specjalistycznych stacjach, w których uzdatnianie wody odbywa się już na etapie doprowadzenia jej do naszego mieszkania.

Co zyskujemy poprzez domowe uzdatnianie wody?

Wszystko zależy od tego, jaką wodę chcemy uzyskać i co jest naszym celem. Zmiękczając wodę możemy sprawić, że wszystkie sprzęty domowego użytku korzystające z wody będą znacznie mniej narażone na osadzanie się kamienia, który zostanie wyeliminowany z wody, a tym samym zapewnimy im dłuższą żywotność. Stosując zaś np. filtry węglowe możemy zniwelować nieprzyjemny smak i zapach wody, a także usunąć z niej ewentualne szkodliwe substancje pochodzenia biologicznego.

Warto czy nie warto instalować stację uzdatniania wody?

Podsumowując, domowe uzdatnianie wody może być realizowane na wiele różnych sposób i tylko od nas zależy wybór metody. Nie warto zdawać się jednak całkowicie na proces uzdatniania wody w przedsiębiorstwie wodno-kanalizacyjnym, gdyż od niego woda musi przebyć długą drogę, aby mogła rzeczywiście wypłynąć z naszego kranu. Domowe stacje uzdatniania wody nie kosztują dzisiaj zbyt wiele i niemal każdy z nas może sobie pozwolić na ich montaż w domu czy też mieszkaniu – to same plusy zdrowej i czystej wody!

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rosmosis