Strona główna » Uzupełnianie luk w łukach zębowych
Zdrowie i Uroda

Uzupełnianie luk w łukach zębowych

Ubytki w łukach zębowych wpływają na nasze samopoczucie, wygląd, z czasem mogą stać się również powodem wypadania innych zębów. Ich uzupełnianie jest naszym obowiązkiem – dzięki temu szczęka zachowa integralność, a nasza twarz nie zapadnie się. Braki zębów mogą powodować również inne komplikacje. Jakie?

Nawet brak pojedynczego zęba wpływa na to, jak działa nasza szczęka – zęby stopniowo rozsuwają się, gdyż tracą swoje podparcie. Taka sytuacja prowadzi do ich chwiania się, nawet wypadania. Brak zębów wpływa na zachowanie naszej twarzy – zmienia się nasza mimika, wygląd owalu twarzy. W skrajnych przypadkach braki w zębach mogą przyczynić się również do problemów z wyraźnym mówieniem. Jak zapobiegać tym problemom?

Wypełnianie luk

Podstawą jest wizyta u stomatologa i wspólne określenie, jakie będą najlepsze metody uzupełnienia luk zębowych. Współcześnie stosuje się wiele interesujących sposobów, zarówno trwałych jak i czasowych. Dawniej najpopularniejszą były koronki, czyli sztuczne zęby, mocowane do sąsiadujących zębów. Koronki tworzone były z porcelany, złota lub srebra. Obecnie dąży się do tego, aby uzupełnianie luk zębowych było jak najmniej widoczne. Olbrzymim zainteresowaniem cieszą się implanty – jest to metoda droga, jednak dająca najlepsze efekty. Zastosowanie implantów zębowych pozwala na cieszenie się na powrót wspaniałym uśmiechem.
Wszczepianie implantów poprzedzone jest wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego szczęki. Konieczne jest ustalenie, czy w szczęce nie ma ubytków w kości, co mogłoby przeszkodzić w całkowitym zespojeniu kości i implantu. Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarz przystępuje do przygotowań do zabiegu. Początkowo konieczne jest nacięcie dziąsła i umieszczenie w zębodole implantu. Po ok. 4-5 tygodniach ocenia się, w jakim stopniu zrósł się on w kością. Na szczycie implantu mocowana jest korona implantu – jest to część widoczna w szczęce i imituje ona naturalny ząb.
Protetycy dbają o to, aby korony implantów jak najlepiej odwzorowywały zęby – każdy implant tworzony jest na indywidualne zamówienie. Posiada on barwę zbliżoną do naturalnych zębów, wysoką odporność na złamania, zarysowania. Odbija on także tak samo światło, przez co nie jest do odróżnienia w towarzystwie innych zębów.
Implanty stosowane są u osób dorosłych – w przypadku nieletnich konieczna jest zgoda rodzica oraz specjalistyczne wskazania lekarza.