Strona główna » Vintage i nowoczesność – jak to połączyć?
Dom i Wnętrze

Vintage i nowoczesność – jak to połączyć?

Połączenie nowoczesnego stylu z vintage nie jest łatwe, wymaga konsekwencji w doborze każdego elementu ubioru, jednak faktem jest, że vintage lubi łączenie przeciwieństw, dlatego połączenie go z nowoczesnym stylem jest jak najbardziej na miejscu, a największą sztuką jest zestawienie ze sobą elementów w taki sposób, aby stylizacja była ciekawa oraz niebanalna.

Pochodzenie stylu Vintage

W modzie termin vintage pojawił się w okolicach XIX wieku i jest wszystkim co pochodzi z ubiegłej epoki i tak np. w odniesieniu do dzisiejszych czasów ubrania z lat 90 będą jeszcze kiczowate i niemodne, za to już te z lat 80 są vintage. Noszone rzeczy powinny być wysokiej jakości i mało podatne na zniszczenia, a upływ czasu powinien dodawać im jedynie szlachetności. Niekoniecznie muszą to też być rzeczy stare, a mogą to być jedynie przedmioty stylizowane lub postarzane. Cechą charakterystyczną stylu vintage jest łączenie ze sobą przeciwieństw, dlatego zestawianie starych przedmiotów np. w nowoczesnych wnętrzach jest dziś tak modne i wygląda intrygująco. Przedmioty w stylu vintage znajdziesz m.in. na: http://www.decobazaar.com/vintage.html.

Charakterystyka Vintage

Vintage to styl, charakteryzujący się kreatywnymi oraz awangardowymi zestawieniami odzieży i dodatków z poprzednich epok (minimum 25 lat w przeszłość) z nowoczesnymi trendami. Połączenie nowego ze starym gwarantuje niepowtarzalny i wyjątkowy sposób na podkreślenie własnej osobowości. Vintage jest też polem do popisu dla osób, które lubią bawić się modą.

Vintage w nowoczesnych stylizacjach

W nowoczesnych stylizacjach zagościły np. trendy rodem z lat 50-tych ubiegłego wieku. Romantyczne i seksowne sukienki, podkreślające linię talii oraz biustu zostały przyjęte na dzisiejszych salonach, a ikoną tego wyglądu jest gwiazda popkultury Marilyn Monroe. Sukienki w kropki, kolorystyka charakterystyczna dla epoki rock’n’rolla idealnie komponuje się w bardziej odświeżonych fasonach czy wzornictwie. W stylu vintage łączenie dawnych elementów ubioru z dzisiejszymi trendami pozwala na zupełną dowolność. Pamiętajmy jednak, że możemy sięgać bezpośrednio po oryginalne rzeczy wysokiej jakości pochodzące z minionych dekad, ale równie dobrze wybierać ubrania stylizowane na dawne epoki.
Przykładowo mieszkając w Warszawie możemy nawiązywać do wielkomiejskiej warszawskiej mody międzywojnia, zakładając berety, kapelusze, toczki, cekinowe sukienki do kolan czy kamizelki w kratę. Jeśli jednak wolimy styl sportowy sięgnijmy pod oldschoolowe ubrania takich marek jak Adidas, Reebok czy Nike, pamiętając przy tym, że niektóre linie tych marek do dziś produkują nowe, ale utrzymane w oldschoolowym stylu buty.
Nadrzędną zasadą łączenia vintage z nowoczesnością jest to, że sukces tkwi w szczegółach, a dwa, czasami nawet jeden dobrze dobrany dodatek stanowi całą stylizację vintage.

Tagi