Strona główna » Wąwóz Biała Woda – najpiękniejszy wąwóz Pienin
Ciekawe

Wąwóz Biała Woda – najpiękniejszy wąwóz Pienin

Biała Woda to dla większości pasjonatów gór najpiękniejszy wąwóz całych Pienin. Jednak to nie koniec jego zalet! Wąwóz Biała Woda został też perfekcyjnie przystosowany pod potrzeby turystów – cała trasa upstrzona jest ławeczkami idealnymi do odpoczynku, malowniczymi mostkami oraz pełnymi przydatnej wiedzy o regionie tablicami informacyjnymi.

Biała Woda – pełen uroku pieniński rezerwat

Biała Woda to nie tylko wąwóz, to także wyjątkowo malowniczy rezerwat krajobrazowy, który powstał w 1963 roku. Całe 33,7 hektarów zostało wyjątkowo sprawnie przystosowane pod turystykę – poza wspomnianymi powyżej atrakcjami warto także wymienić świetnie rozwiniętą sieć szlaków zarówno przeznaczonych do turystyki pieszej, jak i rowerowej.

Biała Woda – lokalizacja

Rezerwat i wąwóz Biała Woda zlokalizowany jest mniej więcej dwa kilometry na wschód od miejscowości Jaworki – droga prowadzi wzdłuż potoku Grajcarek. W najbliższej okolicy rezerwatu znajdziemy też stadninę koni, która organizuje wycieczki po malowniczej okolicy, oraz Muzyczną Owczarnię – jedyne w swoim rodzaju miejsce w Pieninach, w którym można odpocząć i napić się chłodnego piwa po całym dniu wrażeń.

Co warto zobaczyć w rezerwacie?

Sam w sobie rezerwat Biała Woda już jest wyjątkowym miejscem, ale jeśli już odwiedzamy Białą Wodę, koniecznie musimy zobaczyć Białowodzkie Skały. Te wapienne turnie i bloki skalne zachwycają – przepływający między nimi potok tworzy przełom Międzyskały i malownicze wodospady.

Noclegi w okolicy

W Pieninach nie brakuje hoteli i pensjonatów, ale miłośników prywatności zapewne zainteresują Apartamenty w Szczawnicy. Niewielkim kosztem można wynająć własny apartament, w którym jak najbardziej można czuć się jak w domu.