Strona główna » Wiercenie w betonie techniką diamentową
Technologia

Wiercenie w betonie techniką diamentową

Gotowe konstrukcje betonowe oraz beton zbrojony są stałymi elementami, jakie wykorzystuje się w obiektach budowlanych o zróżnicowanym zastosowaniu. W zależności od rodzaju obiektu oraz sposobu jego wykończenia wskazane jest cięcie betonu, które umożliwia poprowadzenie instalacji różnego rodzaju, montaż okien czy drzwi, jak również przebudowę pomieszczenia oddanego do użytkowania. Wiercenie w betonie wymaga jedynie dostosowania odpowiednich urządzeń, dzięki których technologia diamentowa usprawni kolejne etapy budowy.

Cięcie otworów o różnym przeznaczeniu

Zazwyczaj wiercenie w betonie kojarzone jest z wycinaniem różnego rodzaju otworów, które wykorzystuje się głównie do montażu wentylacji, ale również do instalacji kanalizacji, podłączeń wodnych czy grzewczych. Takie otwory mają stosunkowo małą średnicę, która nie przekracza 1000 mm, a do ich wycięcia stosuje się bezudarowe wiertła diamentowe, charakteryzujące się również niską emisją hałasu. Cięcie betonu wiertłami diamentowymi jest również techniką precyzyjną, która nie emituje wibracji i wstrząsów, mogących uszkodzić inne elementy budowlane. Do większych otworów, których średnica może sięgać do 3200 mm, stosuje się liny diamentowe. Liny diamentowe charakteryzuje również wysoka precyzja cięcia oraz brak emisji hałasu i wibracji, które utrudniałyby dalsze prace. Mimo że obie techniki kojarzą się z wysoką precyzją cięcia betonu, także tutaj wskazane może być sięgnięcie po szlifowanie betonu, aby w lepszym stopniu dostosować wycięte otwory do kolejnych prac wykończeniowych.

Wiercenie w betonie także przy remontach

Korzystanie z nowoczesnej technologii diamentowej przy cięciu betonu znajduje zastosowanie także przy remontach. Dzięki specjalnym diamentowym tarczom zamontowanym w piłach tarczowych można wycinać otwory drzwiowe i okienne, można również poszerzać otwory już istniejące, aby w lepszym stopniu dostosować je do potrzeb przyszłych użytkowników. Piły tarczowe znajdują zastosowanie także przy wycinaniu schodów. Najczęściej po ten rodzaj sprzętu sięga się przy potrzebie wycięcia większego otworu wentylacyjnego, ale również przy demontażu wybranych ścian czy sufitów oraz przy usuwaniu żelbetonowych pali i słupów. Prace z wykorzystaniem pił tarczowych zdecydowanie przyspieszają czas remontu czy dostosowania pomieszczenia do dalszych prac wykończeniowych, jednak przy ich wyborze należy pamiętać o dość ważnym ograniczeniu. Piły tarczowe z tarczami diamentowymi nie powinny być stosowane przy betonie, którego grubość przekracza 70 cm.
Źródło informacji do wpisu: http://wierceniebetonu.com/