Strona główna » Wybór farby do felg
Ciekawe

Wybór farby do felg

W nowoczesnych samochodach ilość czynności serwisowych i prac konserwacyjnych, jakie możemy dokonać we własnym zakresie, została znacznie ograniczona – to zdecydowanie nie są już czasy aut, które naprawić można było przy użyciu młotka i klucza francuskiego a jakakolwiek, nawet błaha usterka, niejako wymusza na nas wizytę w serwisie.

Renowacja felg

Takie podejście często spotyka się ze sprzeciwem wielu miłośników motoryzacji, dla których dobrze spędzony weekend – to weekend w garażu, z kompletem narzędzi. Na szczęście wciąż istnieją pewne czynności, które możemy wykonać sami. Z pewnością zalicza się do nich odnowienie i malowanie felg – wystarczy dobry lakier do felg i trochę samozaparcia.
Na naszym rodzimym rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, różniących się tak parametrami technicznymi i ogólnym przeznaczeniem jak i wydajnością czy sposobem i prostota aplikacji. Przykładowo, lakier do felg w sprayu nałożymy o wiele prościej i szybciej niż farbę akrylową czy emalię ftalową, jego wydajność jest jednak znacznie niższa – dlatego przed wyborem konkretnej farby powinniśmy rozważyć wszystkie 'za’ i 'przeciw’.

Felgi stalowe a alufelgi

Rzecz jasna istotną kwestią jest także to, z jakiego materiału wykonano felgi, które będziemy malować. Dla felg aluminiowych najlepsza będzie farba, która zapewni dodatkowe wzmocnienie i utwardzenie powłoki oraz zapewni dostateczną ochronę od uszkodzeń mechanicznych – aluminium jest w końcu materiałem stosunkowo miękkim.
W przypadku felg stalowych, bardzo istotne są właściwości antykorozyjne wybranego lakieru do felg. Często stosowana jest tu emalia ftalowa bądź emalia ftalowa karbamidowa. Wytwarzane są one na bazie żywicy alkidowej i oferują dość łatwe rozprowadzanie po powierzchni felgi, w połączeniu z niezłą przyczepnością.

Samodzielna renowacja felg

Jak już wspomniano, jakkolwiek w naszym kraju działa wiele wyspecjalizowanych serwisów oferujących tego rodzaju usługi, lakierowanie felg to proces, który z powodzeniem możemy przeprowadzić sami. W takim przypadku najlepszym wyborem może okazać się lakier do felg w sprayu – ze względu na wspomnianą prostotę aplikacji. Pamiętajmy, że każdą farbę nałożyć powinniśmy w kilku warstwach, co powinno zostać poprzedzone nałożeniem lakieru podkładowego.
Jednocześnie nie wolno pominąć tutaj opinii ekspertów, zgodnie z którą jakakolwiek ingerencja w wewnętrzną strukturę felgi może znacznie zagrażać bezpieczeństwu jazdy.
Lakier do felg kupisz naLakiery24.com