Strona główna » Wybór sprzętu do wiercenia w betonie
Dom i Wnętrze

Wybór sprzętu do wiercenia w betonie

Obróbki betonu nie należą do najłatwiejszych. Wiercenie lub cięcie betonu wymaga określonych umiejętności, a przede wszystkim odpowiednio profesjonalnego sprzętu. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku wiercenia w betonie. Dlatego zanim przystąpi się do wykonania obróbki, warto wybrać odpowiednie urządzenie.

Rodzaj urządzenia

Wiercenie w betonie nie powinno odbywać się przy pomocy zwykłej wiertarki. Również wiertarki udarowe mogą być w takim przypadku niewystarczające. Jeżeli więc wiercenie otworów w betonie ma być dość rozległe, najlepiej jest zdecydować się na młotowiertarkę. Urządzenia tego typu najczęściej wyposażone są w udar pneumatyczny. Generuje on podczas pracy charakterystyczne ruchy w przód i w tył. Podczas korzystania z udaru pneumatycznego należy jednak pamiętać o niedociskaniu wiertła do ściany. Wiercenie w betonie powinno odbywać się na sile nacisku dobranej przez sam układ pneumatyczny. Natomiast w przypadku udaru mechanicznego konieczne jest dociskanie do ściany, co podczas wiercenia w betonie wymaga dużego wysiłku.

Typ wiertła

Poza odpowiednią wiertarką, do wiercenia w betonie konieczne jest również posiadanie dobrej jakości wiertła. Wiercenie otworów w betonie wykonać można np. za pomocą wierteł koronowych. Posiadają one ostrza w zewnętrznej stronie wiertła. Składają się one z elementów diamentowych, które znacząco przedłużają żywotność wiertła koronowego. Technika diamentowa służy także do cięcia betonu. Jeżeli wiercenie otworów w betonie ma się odbywać na mniejszą skalę, wystarczyć mogą zwykłe wiertła widiowe. Podczas wiercenia w betonie natrafić można na uzbrojenie, co doprowadzi do zaklinowania się wiertła. Dlatego warto, aby wiertło posiadało wiele płytek w głowicy. Zwiększają one szansę na skuteczne wiercenie w betonie oraz przebicie się przez zbrojenie.

Elementy dodatkowe

Ogranicznik jest bardzo przydatnym rozwiązaniem zwłaszcza podczas wiercenia w ścianie. Za jego pomocą ograniczyć można głębokość wiercenia, dla określonej przez użytkownika wartości. Cięcie betonu również wykonywane może być przy wykorzystaniu analogicznego urządzenia. Ogranicznik montowany jest na wiertle. Mniej doskonałe wersje organiczników bardzo często się przekrzywiały. Jednak modele udoskonalone pozbawione są tej wady, dzięki czemu ściągnięcie ogranicznika z wiertła jest dużo prostsze. Elementem wchodzącym w wyposażenie dobrej młotowiertarki jest również uchwyt wiertarski. Nie poleca się natomiast wiercenia przy pomocy głowicy samozaciskowych. Przy dużym obciążeniu mogą się one poluzować.

https://eltying.com.pl/domowe-biuro-jak-je-urzadzic/ Komody do salonu Oryginalne łazienki