Strona główna » Wymiana waluty – jak ustrzec się przez oszustami?
Biznes

Wymiana waluty – jak ustrzec się przez oszustami?

Częste podróże służbowe i prywatne sprawiają, że w kantorach bywamy przynajmniej raz lub dwa razy w roku. Wymiana pieniędzy na obce waluty nie jest niczym trudnym, chociaż w przypadku większych kwot zasadne jest szukanie kantorów o niewielkich marżach. Warto jednak pamiętać, że również w kantorach narażeni jesteśmy na nieuczciwych przedsiębiorców. Jak ich unikać?

Kantory obecne są w każdym mieście w Polsce – najwięcej ich spotkać możemy w miastach tłumnie odwiedzanych przez turystów:L Krakowie, Warszawie, Wrocławiu. Warto pamiętać, że kantorem może zajmować się nie tylko jednoosobowa firma, ale i duże przedsiębiorstwo – w drugim przypadku są to franczyzy lub sieciówki. Tego rodzaju placówki rządzą się własnymi prawami i właśnie dlatego powinniśmy bardzo krytycznie podchodzić do ich oferty.

Jak oszukują kantory?

Nie milkną echa nagłośnionej sprawy, jaką było w zasadzie okradanie klientów krakowskich kantorów, należących do międzynarodowej spółki finansowej. Zasada działania była prosta – kantor publikował niezwykle niski kurs sprzedaży i kupna, przelicznik walut był niekorzystny. Przy wymianie okazywało się to jednak nieprawdą – dopiero przyglądając się wnikliwiej tablicy można było zauważyć, że podana cena obowiązuje od bardzo wysokich kwot oferowanych przez klienta. W innych przypadkach wymiana następowała na niezwykle niekorzystnych warunkach, a osoba wymieniająca ok. 1000 zł na Euro mogła stracić nawet… 20% tej kwoty!
Inną metodą jest wykorzystanie pośpiechu klienta – kantory umiejscowione na dworcach są zazwyczaj miejscem przyjmowania klientów, którzy spieszą się na pociąg, autokar, taksówkę. Pomimo że na tablicy znajduje się zaniżona cena klienci są przekonani, że w każdym kantorze obowiązuje podobna stawka, regulowana przez Bank Polski. Okazuje się jednak, że nie ma takich zapisów – i klient zostaje oszukany, o czym przekonuje się dopiero kiedy na spokojnie ogląda wydruk z kasy kantoru. Niestety, większość placówek zasłania się formułką „Od odejścia od kasy reklamacji nie uwzględnia się”.