Strona główna » Wyposażenie dla konia
Ciekawe

Wyposażenie dla konia

Jeździectwo konne jest wymagającym sportem. Oprócz tego, że jeździec musi zaopatrzyć się w odpowiedni strój, który zapewni mu bezpieczeństwo i swobodę ruchów, to w równie staranny sposób musi zadbać o konia. Źle dobrany osprzęt może przysporzyć zwierzęciu bólu, spowodować dyskomfort, krępować ruchy i skończyć się otarciami. Sprawdź, jakie elementy składają się na kompletne wyposażenie konia.

Siodło to podstawa

Najważniejszym elementem zarówno dla jeźdźca, jak i dla konia, jest siodło. Dobór odpowiedniego siodła uzależniony jest od kilku czynników, między innymi anatomii konia, wagi i wzrostu jeźdźca oraz przeznaczenia. Wyróżniamy między innymi siodło skokowe, ogólnoużytkowe, ujeżdżeniowe, wyścigowe, westernowe, kulbaki, siodła do gry w polo i do polowań, siodła damskie i bezterlicowe. Każde z nich charakteryzuje się specyficzną budową dostosowaną do konkretnego rodzaju jazdy konnej. Aby uniknąć przykrych otarć na grzebiecie konia, pod siodło zakłada się czaprak wykonany z miękkiego materiału. Do siodła z dwóch stron przypięty jest szeroki pas zwany popręgiem, który zapobiega przesuwaniu się siedziska.

Bezpieczeństwo i kontakt z koniem

Kolejnym ważnym elementem są strzemiona, które umożliwiają swobodne wejście na konia i stabilne utrzymanie się w siodle podczas jazdy. Główną część uprzęży tworzy ogłowie z przypiętymi do niego wodzami. Wodze i wędziło umocowane w pysku konia umożliwiają kierowanie zwierzęciem i wydawanie mu czytelnych poleceń.
Oprócz wyżej wymienionych elementów, warto zaopatrzyć konia w specjalne ochraniacze, które zabezpieczą kończyny zwierzęcia podczas jazdy. Wybierając osprzęt dla naszego wierzchowca, najlepiej zaopatrywać się w dobrych sklepach jeździeckich, gdzie profesjonalna obsługa pomoże nam wybrać najlepsze akcesoria dostosowane do naszych potrzeb.