Strona główna » Zabezpiecz swój rower
Ciekawe

Zabezpiecz swój rower

Kradzieże rowerów to wciąż ogromna plaga. W dużych miastach, w których stojak na rower znajdziemy przy każdym większym sklepie, łatwiej zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą. Jednak nawet tam zdarza się, że zabezpieczenia są niewystarczające. Dlatego właśnie warto pomyśleć o odpowiednim sposobie na zabezpieczenie roweru.

Najprostsze zapięcia

Najtańszym i jednocześnie najprostszym sposobem na zabezpieczenie roweru jest łańcuch. Spięty na kłódkę sprawi, ze trudno będzie ruszyć rower z miejsca. Problem w tym, że dla złodzieja to niewielka przeszkoda. Nawet jeśli sploty linek są grube, wystarczą proste narzędzia by go zniszczyć.
Nieco lepszym rozwiązaniem jest zwyczajne zapięcie rowerowe, takie jakich używa się od lat. Składa się ono z powleczonej grubej stalowej linki i zamka, który otwieramy za pomocą klucza. Z tego rodzaju zabezpieczenia możemy korzystać bez względu na to czy w miejscu gdzie parkujemy jest stojak na rower czy jakiś inny element, do którego przypinamy pojazd.
Zamiast łańcucha czy zwykłego zapięcia, możemy się postarać o takie, w którym linka jest skręcona. Utrudnia to nieco szybkie sforsowanie zabezpieczenia, ponieważ jest ona bardziej elastyczna i trudniej ukręcić ją łomem.

Zapięcia typu U-lock

Dużo lepsze rozwiązanie, pod każdym względem pewniejsze, to zapięcie typu U-lock. Składa się ono ze stalowej ramy, która jest wygięta na kształt litery U (stąd nazwa), oraz sztaby z zamkiem, która ogranicza możliwość ruszania roweru. Wprawdzie idealnym miejscem postoju w przypadku tego zapięcia jest stojak na rower, jednak w praktyce można sobie poradzić również, przypinając ramę do słupa czy solidnego płotu. W takiej sytuacji warto jednak zwrócić uwagę na to, co czego przypinamy pojazd. O ile stojaki na rower są zazwyczaj dość dobrze przytwierdzone do podłoża, o tyle już inne elementy mogą okazać się mniej bezpieczne i łatwiejsze do demontażu.
Panuje przekonanie, że zapięcie typu U-lock musi być bardzo ciężkie. Im cięższe, tym lepsze. W praktyce jednak nie zawsze ciężar ma jakiekolwiek znaczenie, o wiele ważniejsza jest tu wytrzymałość. Wystarczy bowiem użycie odpowiedniego stopu metali, by uzyskać niemal niezniszczalny materiał, który będzie stosunkowo lekki. Oczywiście tego rodzaju zapięcie będzie zazwyczaj droższe, ale niewątpliwie używając go będziemy mieli o wiele większe poczucie bezpieczeństwa.

Zabezpieczenie urządzeń

Obiektem zainteresowania złodziej może się stać nie tylko sam rower, ale również wszelkiego rodzaju urządzenia, jakie mamy przy nim zainstalowane. Dlatego parkując rower zarówno przy stojaku, jak i w zupełnie innym miejscu, musimy pamiętać o usunięciu wszystkiego co łatwo ukraść.
Łupem złodziei bardzo często padają różnego rodzaju lampki i inne elementy oświetleniowe. Drobne urządzenia elektroniczne, takie jak liczniki, również warto zabrać ze sobą. Oczywiście pompka czy bidon, to również coś, co można ukraść, choćby tylko z czystej złośliwości, kiedy okaże się że rower jest zbyt dobrze zabezpieczony. Dlatego je również warto zabezpieczyć, a najlepiej po prostu zabrać ze sobą.