Strona główna » Zastosowanie automatyki przemysłowej
Biznes

Zastosowanie automatyki przemysłowej

Automatyka przemysłowa odgrywa kluczową rolę w nowoczesnym przemyśle, a bez jej pomocy bardzo wiele branż stałoby w miejscu i nie mogłoby rozwijać się w tak szybkim tempie. W dzisiejszych czasach praktycznie nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie nowoczesnej fabryki produkcyjnej bez zrobotyzowanych maszyn i hal produkcyjnych. Zadaniem automatyki przemysłowej jest dbanie nawet o najmniejszy element procesu wytwarzania danego produktu. Błyskawiczny rozwój automatyki przemysłowej sprawił, że jest ona w stanie dotrzeć nawet tak, gdzie jeszcze kilka lat temu wykorzystanie zrobotyzowanych urządzeń było bardzo dalekie od realizacji. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jakie są zalety stosowania nowoczesnych systemów automatycznych i jak ważną rolę odgrywają one w naszym przemyśle.

Poprawa produktywności

Najważniejszym zadaniem automatyki przemysłowej jest oczywiście poprawienie wydajności i zwiększenie produktywności. W dzisiejszych czasach idea masowej produkcji, wymusza na nas, aby w jak najkrótszym czasie wyprodukować jak najwięcej różnorodnych produktów, tak aby nawet o odrobinkę nie stracić na jakości. Każda dodatkowa minuta przerwy oraz każda awaria wiąże się z obniżeniem efektywności i oczywiście przynosi straty finansowe. Zaburzenie w harmonogramie pracy może doprowadzić nawet do bankructwa firm, dlatego też w każdej profesjonalnej firmie produkcyjnej automatyka przemysłowa musi stać na bardzo wysokim poziomie. Aby zniwelować takie ryzyko do minimum przedsiębiorcy coraz częściej starają się zastąpić pracę ludzką profesjonalnymi maszynami, które jak powszechnie wiadomo, charakteryzują się zdecydowanie mniejszym poziomem niezawodności. Roboty nie męczą się i mogą pracować 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu przez cały rok. Roboty zachowują również identyczny poziom precyzji i co najważniejsze mogą nieustannie powtarzać wykonywanie poszczególnych zadań.

Poprawa jakości oraz pełna kontrola

W przypadku wytwarzania pojedynczych przedmiotów bardzo łatwo jest zachować odpowiednią jakość, ale już w przypadku produkcji seryjnej kwestia ta jest bardzo wątpliwa. Dzięki zastąpieniu ludzkiej pracy nowoczesnymi maszynami, przedsiębiorcy mogą liczyć wysoką jakość produktów oraz na pełną kontrolę całego procesu produkcyjnego. Dzięki profesjonalnym maszynom firmy http://comauonline.pl/roboty/paletyzacja-i-pakowanie/ minimalizujemy ryzyko pojawienia się błędów i znaczących odstępstw od przyjętych norm. Jakość wykonywanego projektu może być również przez maszyny kontrolowana w sposób automatyczny, co bez wątpienia jest również olbrzymim plusem.