Strona główna » Zawory rozdzielające – w każdej instalacji pneumatycznej?
Ciekawe

Zawory rozdzielające – w każdej instalacji pneumatycznej?

Pomimo tego, że zawory rozdzielające są niemal powszechnym elementem każdej instalacji pneumatycznej, to wiele osób wciąż próbuje tworzyć własne instalacje pneumatyczne bez wykorzystania tego typu elementów. Czy to się może udać?
Wbrew pozorom stworzenie instalacji pneumatycznej bez wykorzystania zaworów rozdzielających jest możliwe, jednak należy mieć na uwadze od samego początku istotne ograniczenia z tym związane. To właśnie zawory rozdzielające mogą nie tylko rozdzielać przepływ na poszczególne drogi zapewniając nam sterowanie lub zasilanie kilku urządzeń, ale również przy ich pomocy możemy sterować wielkością tego przepływu na poszczególnych drogach. Tym samym możliwości instalacji pneumatycznej zbudowanej w oparciu o zawory rozdzielające są znacznie większe!

Jakie zawory rozdzielające?

Na polskim rynku dostępne są różne rodzaje zaworów rozdzielających. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podejmując decyzję o zakupie konkretnych zaworów? Przede wszystkim powinniśmy się ściśle trzymać projektu danej instalacji – jeżeli projektant przewidział zawór 3-drożny, to zakup zaworu 2-drożnego lub 5-cio drożnego nie będzie miał większego uzasadnienia. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na sposób rozdzielania czynnika w układzie – czy ma to miejsce za pomocą grzyba, płytek rozdzielających czy klapek. Jakie ma to znacznie? W praktyce ogromne! Nie każdy zawór daje nam możliwość dowolnej konfiguracji przepływu dla każdej z dróg. Na rynku znajdziemy zawory, który pozwalają na otworzenie wyłącznie jednej drogi przepływu w danej chwili, jak i niezależne sterowanie każdej z dróg. Wszystko zależy jednak od naszych potrzeb i konkretnego projektu instalacji pneumatycznej.

Ile kosztują zawory rozdzielające?

Na tak postawione pytanie nie można udzielić żadnej precyzyjnej odpowiedzi – wszystko zależy od konkretnego zaworu rozdzielające. Można jednak przyjąć, że im zawór ma bardziej skomplikowaną budowę i oferuje nam więcej możliwości adaptacyjnych, tym będzie on droższy w zakupie. Decydując się na samodzielne wykonanie instalacji pneumatycznej warto mieć na uwadze, że pomimo coraz większej powszechności w wykorzystaniu, to jednak ceny poszczególnych elementów wchodzących w skład instalacji pneumatycznych nie maleją.
Podsumowując, decydując się na wykonanie instalacji pneumatycznej warto wykorzystać dostępne możliwości, w tym między innymi skorzystać z odpowiednich zaworów rozdzielających. Co prawda można pokusić się o zbudowanie instalacji bez ich wykorzystania, jednak czy ma sens wyważanie już otworzony drzwi?
Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP