Strona główna » Zdrowe zęby – jak dbać?
Ciekawe

Zdrowe zęby – jak dbać?

Pomimo tego, że na każdym kroku możemy spotkać się z reklamami past do zębów i szczoteczek do czyszczenia zębów, to rzadko kiedy przywiązujemy należytą uwagę do stanu naszego uzębienia. Statystyki prowadzone przez największe ośrodki stomatologiczne w naszym kraju są jednak nieubłagane – statystycznie dorosły Polak ma aż 13 zębów zaatakowanych przez próchnicę. Wygląda to jeszcze gorzej, gdy uświadomimy sobie, że dorosły człowiek ma tylko 32 zęby i są to zęby stałe, które w naturalny sposób się nie odbudują, ani nie ulegną naprawieniu. Jak zatem dbać o nasze zęby, aby przez długie lata cieszyć się zdrowym uzębieniem? Jak często należy odwiedzać dentystę?
Już na samym początku warto podkreślić, że dobry stomatolog nie powinien być celem naszej wizyty wyłącznie w sytuacji bólu zęba lub stwierdzenia innych niepokojących objawów – np. stanów zapalanych dziąseł. Dobry stomatolog powinien być celem naszej wizyty przynajmniej raz w roku – na regularny przegląd stanu uzębienia. Warto uświadomić sobie, że taki regularny przegląd, a tym samym stosunkowo wczesne rozpoznanie i wykrycie między innymi próchnicy, może uchronić nas przed poważniejszymi uszkodzeniami szkliwa, a w konsekwencji uchronić nas przed olbrzymimi wydatkami na odbudowę uzębienia.

Protetyka Katowice

Każdy dobry stomatolog, tak – dobry stomatolog z Katowic, z Gdańska czy z Warszawy, podczas przeglądu naszego uzębienia powinien nie tylko skupiać się na wykryciu niedoskonałości stanu uzębienia i jego ewentualnych naprawach, ale przede wszystkim rozpytać nas o sposób dbałości o higienę uzębienia. Niestety, wiele niedoskonałości uzębienia wynika z błędów popełnianych przy codziennym szczotkowaniu i płukaniu jamy ustnej – a to z wyboru niewłaściwej szczoteczki do zębów, stosowania niewłaściwej pasty czy nawet z nieodpowiedniej techniki szczotkowania. Wszystko to przekłada się na powstawanie dogodnych warunków do rozwoju próchnicy i późniejszych ubytków w szkliwie zębów. Warto pamiętać o tym, że późniejsza protetyka uzębienia jest znacznie droższa niż regularne przeglądy stanu jamy ustnej oraz profilaktyka.
Podsumowując, jeżeli dobry stomatolog z Katowic – https://dental-team.pl/ czy protetyka Katowice nie są naszym celem wizyty w najbliższym czasie w celu rekonstrukcji uzębienia, to warto przyłożyć się do codziennej higieny naszej jamy ustnej i szczotkować nasze zęby nawet po każdym zjedzonym posiłku. Co prawda nie gwarantuje to w stu procentach zdrowego uzębienia, ale w znacznym stopniu ogranicza dogodne warunki do rozwoju próchnicy.