Strona główna » Zezwolenie na wykonywanie usług transportowych
Ciekawe

Zezwolenie na wykonywanie usług transportowych

W Polsce, aby świadczyć kompleksowe usługi transportowe warszawa należy najpierw zdobyć specjalne zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Zdobycie takiego wniosku może być bardzo kłopotliwe i czasochłonne, dlatego też warto jak najszybciej zapoznać się z niniejszym artykułem, dzięki któremu dowiedzą się Państwo jak sprawnie i bezstresowo zdobyć interesujące nas zezwolenie.

Wniosek

W pierwszej kolejności musimy skupić się na złożeniu specjalnego wniosku o wydanie decyzji zezwalającej nam na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Wniosek taki należy składać zawsze do właściwego dla siedziby firmy starosty. Możemy również złożyć wniosek do Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Z drugiej opcji możemy skorzystać wyłącznie w sytuacji kiedy to ubiegać będziemy się o specjalną licencję wspólnotową i nie wystąpiliśmy do starosty o wydanie przedmiotowego zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

Jakie wymagania musimy spełniać

Aby otrzymać licencję przewoźnika musimy spełniać kilka wymagać. Musimy cieszyć się dobrą reputacją i posiadać rzeczywistą siedzibę w Polsce lub w jednym z państwa członkowskich Unii Europejskiej. Aby zdobyć licencję przewoźnika musimy posiadać również odpowiednią zdolność finansową oraz spełniać wymagane kompetencje zawodowe.

Jakie wymagania muszą spełniać kierowcy

Pamiętać należy również i o tym, że wymagania do zdobycia licencji przewoźnika to jedno, a wymagania które muszą spełniać kierowcy są zupełnie inną kwestią. Kierowcy, którzy zamierzają pracować w mniejszej lub większej firmie transportowej, także muszą spełniać odpowiednie kwalifikacje i samo prawo jazdy w tym przypadku nie wystarczy. Kierowcy muszą ukończyć 18, 21, albo 23 rok życia w zależności oczywiście od kategorii prawa jazdy, którym chcą się posługiwać. Kierowcy nie mogą mieć również żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu kierowcy oraz żadnych przeciwwskazań psychologicznych. Kierowcy zobowiązani są również do uzyskania kwalifikacji wstępnej, albo specjalnej kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej. Pamiętać należy również i o tym, aby ukończyć stosowne szkolenia okresowe.

Własna firma transportowa

Jeżeli zdobędziemy stosowne zezwolenia na wykonywanie usług transportowych i zatrudnimy odpowiednich kierowców, to będziemy mogli zgodnie z prawem świadczyć kompleksowe usługi transportowe warszawa. Prowadząc własną firmę pamiętać należy również nie tylko o aspektach prawnych, ale również o wielu innych bardzo ważnych rzeczach, takich jak np. marketing firmy transportowej, bez którego trudno będzie utrzymać się na rynku i zdobyć klientów.