Dobre biuro księgowe – czyli jakie?
Dobra księgowość w firmie pozwala na niczym nie zachwiane, swobodne prowadzenie działalności. Z punktu widzenia właściciela, nie ma nic gorszego, niż ciągłe zmagania z nierzetelnym biurem rachunkowym. Z tego względu, decydując się na powierzenie rachunkowości w ręce zewnętrznego księgowego, warto zwrócić uwagę, czy dana instytucja spełnia kilka wymogów.
Wielkość biura rachunkowego
Jeśli zdecydujemy się na wybór dużego biura, musimy liczyć się z pewną anonimowością. W tego typu firmach często spotyka się chaos organizacyjny, a ze względu na rozproszoną odpowiedzialność niejednokrotnie zdarzają się błędy i problemy we współpracy. Jednak duże biuro, ze względu na większą specjalizację, może zaproponować komplementarne usługi, które nie będą obejmowały tylko standardowej księgowości.
Małe biuro może zagwarantować natomiast indywidualną opiekę klienta, nieszablonowość działania, sprawną komunikację i szczegółowe uwzględnianie potrzeb. Relacja, która nawiązuje się między biurem a klientem, jest bliższa. W takim miejscu częściej można liczyć na rozwiązywanie pilnych problemów poza godzinami pracy, czy większą dbałość o powierzone zadania.
Certyfikat Ministerstwa Finansów
Tego typu dokument jest niezbędny do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z prawem. Certyfikat nazywany jest także często Świadectwem Kwalifikacyjnym. Jego brak grozi sankcjami karnymi. Profesjonalne biuro musi takie zaświadczenie posiadać. Warto sprawdzić także, kiedy i w jaki sposób zostało wystawione pismo. Jeżeli certyfikat został uzyskany niedawno, może to świadczyć o niewielkim doświadczeniu zawodowym księgowego.
Odpowiednie kwalifikacje
W dużych biurach księgowych, aby obniżyć cenę usług, często zatrudnia się osoby, które nie posiadają wystarczających kwalifikacji. Zajmują się one zwykle obsługą klienta. W takim wypadku certyfikat potwierdzający umiejętności często posiada tylko właściciel biura, a nie każdy pracownik. Warto zatem upewnić się dokładnie, który pracownik będzie zajmował się naszymi finansami i czy to z nim prowadzimy negocjacje.
Ubezpieczenie OC
W razie jakichkolwiek problemów, nieścisłości lub błędów w prowadzonej księgowości, biuro rachunkowe odpowiada na podstawie Odpowiedzialności Cywilnej. Zapis o takiej formie wynagrodzenia strat powinien znajdować się w każdej umowie z księgowym. Zawiłość prawa podatkowego oraz jego różne interpretacje często doprowadzają do wykrycia nieprawidłowości w trakcie kontroli skarbowych. Aby ustrzec się przed poniesieniem konsekwencji finansowych z tego tytułu, warto upewnić się, że biuro posiada wymagane ubezpieczenie.
Obsługa poza godzinami pracy
Działalność gospodarcza wielu indywidualnych przedsiębiorstw wykracza poza standardy przyjętych godzin pracy biurowej. Kiedy nieoczekiwanie dochodzi do sytuacji, mającej wpływ na finanse firmy, warto mieć pomoc kompetentnej i doświadczonej osoby, która udzieli rad także poza godzinami pracy biura rachunkowego.
Znalezienie dobrego biura księgowego to trudna sztuka. Wymaga ona umiejętności pójścia na kompromis i analizowania propozycji. Wiele instytucji oferuje zbędne dodatki, które mają odwrócić uwagę od faktycznych braków firmy. Z tego względu wybór księgowego należy dobrze przemyśleć.
Więcej: www.cafefinance.pl