Sposoby na uzupełnianie luk zębowych
Co trzeci Polak cierpi na ubytek przynajmniej jednego zęba. Sytuacja ta spowodowana jest niedostateczną higieną jamy ustnej, chorobami (próchnica, paradontoza), urazami mechanicznymi (np. w wyniku uprawiania sportów). Ubytki są nieestetyczne, jednak znacznie większym problemem jest przesuwanie się innych zębów – kiedy brak zęba w łuku inne zęby tracą naturalną podporę, rozchodzą się i mogą zacząć się chwiać.
Okazuje się, że brak nawet jednego zęba wpływa na wygląd naszej twarzy: dziąsła powoli zapada się, zmieniając wyraz twarzy. Kiedy brak większej ilości zębów problem jest znacznie poważniejszy.
Ubytek zębów stanowi poważny problem estetyczny: w przypadku braku więcej niż jednego zęba zaczynamy się rzadziej uśmiechać, mówić mniej wyraźnie. Wszystko po to, aby ukryć niedoskonałości uzębienia. W skrajnych wypadkach zdarza się, że zaczynamy unikać kontaktów towarzyskich i zamykamy się w czterech ścianach. Na szczęście możliwe jest uzupełnianie luk – nowoczesne metody pozwalają na zmianę
Mosty, implanty
Do niedawna najpopularniejszym sposobem uzupełniania luk w łukach było stosowanie mostów protetycznych. Aby móc zastosować to rozwiązanie konieczne było spiłowanie sąsiadujących z luką zębów – to na nich umieszczany był most. Wraz z popularyzacją implantologii stosowanie mostów stało się znacznie mniej popularne. Implanty pozwalają na odbudowanie korony oraz stworzenie sztucznego korzenia, przez co dziąsło nie zapada się.
Licówki – kiedy brak połowy zęba lub gdy ząb jest zniszczony
W przypadku kiedy w szczęce pozostaje zdrowy ząb, jednak jego wygląd pozostawia wiele do życzenia, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie licówki porcelanowej. Ten rodzaj rozwiązania sprawia, że możliwe jest przywrócenie naturalnego wyglądu łuku zębowego. Zastosowanie licówek porcelanowych nie wymaga wiele pracy: konieczne jest odpowiednie uformowanie licówki, dopasowanie jej koloru. Licówka mocowana jest na stałe.