Jak wdrożyć ISO 14001 w swojej firmie?
ISO 14001, czyli norma dotycząca zarządzania środowiskowego, przynosi wiele korzyści firmom, które zdecydują się na jej wdrożenie. W grę wchodzi nie tylko osiągnięcie celów środowiskowych, ale i ekonomicznych. Przeznaczona jest także dla wszystkich firm, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności i charakteru firmy.
Przedsiębiorstwa, które chcą wdrożyć normę ISO 14001, w pierwszej kolejności muszą poddać się audytowi wstępnemu. Przeprowadzona zostaje także ocena zgodności. Działania te mają na celu określić czy organizacja działa zgodnie z przepisami prawa oraz innymi, do jakich jest zobowiązana. Jest to etap audytu zerowego. Analizowane są poszczególne działania oraz dokumenty, które dotyczą zarządzania środowiskiem. Ów winny spełniać wymagania normy oraz zapisy prawa dotyczące ochrony środowiska. Następnie sporządzane są stosowne raporty.
Działania te najlepiej powierzyć w ręce specjalistów, którzy obiektywnie będą w stanie ocenić, jak funkcjonuje dane przedsiębiorstwo. Konsultanci przeprowadzający audyt zerowe oraz dokonujący oceny zgodności, przeprowadzają również analizę SWOT. Następnie konieczne jest przeprowadzenie szkolenia dla grupy kierowniczej oraz kadry, z wymogów, jakie stawia norma ISO 14001 Trójmiasto. Kolejno wprowadzane są zmiany organizacyjne, które mają na celu zapewnić efektywne funkcjonowanie Systemu Zarządzania Środowiskowego. Względem zastosowanej normy przeprowadza się modyfikacje w obszarze organizacji. Konieczne może być wyznaczenie nowych stanowisk i funkcji oraz zmiana zakresów obowiązków. Opracowuje się i ustanawia Politykę Środowiskową. Niezbędne jest określenie celów, zadań, programów środowiskowych, a następnie zadbanie o prawidłowe sporządzenie dokumentacji systemu zarządzania środowiskowego. Szkoli się pracowników i przeprowadza audyt wewnętrzny, który pozwala ocenić funkcjonowanie nowo wdrożonego systemu. Na sam koniec wprowadzane są działania korygujące i/lub zapobiegawcze, by przeanalizować powstałe problemy, wyeliminować przyczyny i zaplanować nowe, niezbędne do wdrożenia działania, a finalnie móc przeprowadzić audyt certyfikujący.
Co daje certyfikat ISO? Przede wszystkim świadczy o tym, ze firma prowadzi działania na rzecz ochrony środowiska, tzn.: redukuje emisję gazów, odpadów i ścieków, ogranicza koszty związane z zużyciem energii i zmniejsza ryzyko powstania sytuacji kryzysowych. ISO 14001 to także wizytówka firmy, dzięki której na arenie międzynarodowej będzie postrzegana jako proekologiczna.