Biszkopt – prostszy, niż sądzisz
Biszkopt jest ciastem szczególnym – do jego upieczenia nie potrzeba bowiem używać tłuszczu (oczywiście nie licząc tego zawartego w żółtkach jaj). Ciasto to można przygotowywać na wiele sposobów – także w wersji bezglutenowej (dla uczulonych na gluten lub cierpiących na celiakię). Mnogość wariantów biszkoptów oraz prostota jego przygotowania sprawiają, że nawet niedoświadczone osoby mogą pokusić się o przygotowanie tego puszystego i delikatnego wypieku. Biszkopt przyrządza się stosunkowo prosto – kluczem do sukcesu pozostaje zachowanie odpowiednich proporcji oraz dokładne trzymanie się instrukcji. Szczególnie, jeśli to jedno z pierwszych ciast, jakie pieczemy.
Biszkopt orzechowy tylko pozornie może wydawać się skomplikowaną potrawą do przyrządzenia. Najważniejszym składnikiem biszkopta pozostają jajka – im więcej ich wykorzystamy, tym smaczniejszy i bardziej wyrośnięty uda się wypiek. Prócz jajek, podstawowy przepis na biszkopt zawiera jeszcze mąkę oraz cukier. Warto zastosować co najmniej 2 rodzaje mąki, wymieszane w proporcji 1:1 – do mąki tortowej dobrze jest dodać mąkę ziemniaczaną. Dodatki, jakich można użyć do przygotowania biszkoptu mogą być bardzo różnorodne – począwszy od kakao, poprzez różnego rodzaju olejki, aromaty, skórkę pomarańczową, cytrynową. Poniżej chcemy natomiast napisać o wyjątkowej wersji ciasta – gdzie część mąki zastępuje się orzechami. Mogą to być migdały lub orzechy włoskie – najważniejsze, by były one drobno zmielone. Na jedną średniej wielkości blachę ciasta (kwadratowa forma o średnicy 20 cm) będziemy potrzebowali: około 100 gram orzechów wybranych wedle uznania, drobno zmielonych, 5 dużych jaj, 100 gram mąki ziemniaczanej, 100 gram cukru pudru. Dobrze jest odmierzyć składniki dokładnie, przy użyciu specjalnej wagi kuchennej.
Poza składnikami bardzo istotny jest też sposób przygotowania ciasta. Przede wszystkim konieczne jest oddzielenie białek i żółtek. Z białek ubijamy pianę – tak długo, aż będzie bardzo sztywna. By ułatwić sobie zadanie, warto dodać do białek soli lub skrobi. Dopiero do wstępnie ubitej piany dodajemy (stopniowo) po łyżce cukru, aż to jego wyczerpania – nadal kontynuując proces ubijania. Nie przerywając czynności wlewamy (po jednym) żółtka. Dokładność w mieszaniu i ubijaniu jest tutaj kluczowa. Dopiero teraz sięgamy po mąkę (a konkretniej mąkę wymieszaną ze zmielonymi orzechami), uważnie ją przesiewamy, by uniknąć nawet najmniejszych grudek. Gdy masa proszek mączno-orzechowy jest przesiany, dodajemy go do mokrych składników. Dla bezpieczeństwa (by piana nie opadła) można dosypywać mąkę po ścianie naczynia. Całość mieszamy delikatnie – najlepiej wykorzystać w tym celu drewnianą łyżkę. Składniki na biszkoptowe ciasto można przygotować również „na ciepło”. W takim przypadku masę z jaj (nie rozdzielamy białek i żółtek) i cukru ubijamy, trzymając miskę nad parującym garnkiem z wodą. Wysoka temperatura masy jajecznej sprawia, że można mocniej spulchnić całość (ponieważ cukier się rozpuszcza, a masa staje się rzadsza). Bardzo ważne, by tak przygotowany biszkopt od razu przełożyć do formy – póki całość charakteryzuje się lekkością i jest dobrze napowietrzona.
Boków tortownicy nie należy niczym natłuszczać, gdyż spowoduje to opadanie biszkoptu przy krawędziach. Warto też pamiętać, by odpowiednio wcześniej rozgrzać piekarnik. W momencie wkładania do niego ciasta, temperatura wewnątrz powinna wynosić 170 – 180 stopni C. Trzeba przy tym uważać, by temperatura nie była zbyt wysoka – grozi to powstaniem tzw. zakalca. Biszkopt pieczemy od 30 – 35 minut – po czym od razu wyjmujemy z piekarnika i pozostawiamy do wystudzenia. Dopiero wtedy możemy wyjąć wypiek z formy. Smacznego
więcej: http://radoscodkrywania.tchibo.pl/wysmienity-biszkopt-czekoladowy