Detektor gazu – kompendium wiedzy
Najważniejszym elementem każdego detektora jest oczywiście sensor gazu, czyli element reagujący bezpośrednio na gaz. Producenci w elektronicznych detektorach gazu korzystają z czterech różnych sensorów. Można spotkać modele elektrochemiczne, absorpcyjne w podczerwieni, katalityczne i półprzewodnikowe. W wyniki oddziaływania różnych gazów sensory mogą zmienić swoje parametry elektryczne.
Sensory elektrochemiczne
W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się detektory gazu z sensorem elektrochemicznym, które oparte są na specjalnych ogniwach wytwarzających prąd elektryczny. Wybierając odpowiednie elektrolity można uzyskać bardzo wysoką selektywność sensora.
Pamiętać należy o tym, że w trakcie pracy poszczególne elektrolity zużywają się, dlatego też należy je systematycznie wymieniać. Żywotność zależy nie tylko od czasu pracy sensora, ale również od intensywności i stężenia gazów w otoczeniu.
Korzystając z sensorów elektrochemicznych warto pamiętać o serwisie. Odpowiedni fachowiec jest w stanie dokonać korekt wskazań. Dzięki profesjonalnej kalibracji detektor gazu działać będzie bez najmniejszych zakłóceń. Dla bezpieczeństwa zaleca się kalibrowanie sprzętu po każdej akcji.
Sensory katalityczne
Jeżeli chodzi o popularne sensory katalityczne to w dużym skrócie oparte są one o wykorzystanie egzotermicznej reakcji katalitycznego utleniania. Sensory katalityczne zawierają w swoim składzie specjalne elementy aktywne, które pokryte są warstwą katalizatora oraz elementy bierne, które z kolei nie posiadają katalizatora.
Oba powyżej wymienione elementy mają takie same rezystancje w identycznej temperaturze. Gdy pojawi się gaz, to reakcja utleniania wystąpi jedynie w elemencie aktywnym. Wydzielane ciepło będzie proporcjonalne do stężenia gazu w danym pomieszczeniu. Powstałe napięcia w układzie są bardzo proste do zmierzenia. Detektor gazu z sensorami katalitycznymi bardzo często wykorzystywany jest do mierzenia stężenia gazów wybuchowych.
Sensory półprzewodnikowe
W sensorach półprzewodnikowych wykorzystywane jest zjawisko powierzchniowej adsorpcji gazu. Najlepszym i najdokładniejszym sensorem półprzewodnikowym jest oczywiście niezawodny sensor tlenku węgla.
Warty uwagi jest detektor gazu, który posiada dodatkową komorę pomiarową osłoniętą specjalnym filtrem węglowym. To właśnie ten filtr jest w stanie wyeliminować wszystkie gazy zakłócające, dzięki czemu detektor z sensorem półprzewodnikowym może pochwalić się dużą skutecznością.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Pascal Polska