Jak powinien wyglądać prawidłowy montaż napędów do bram?
Fachowcy, którzy na co dzień montują napędy do bram wiedzą, że muszą przestrzegać określonych zasad technicznych, dzięki jakim prace montażowe przebiegną sprawnie, a brama zostanie założona bezpiecznie i w późniejszym czasie doskonale spełni nadane jej funkcje.
Co jest najważniejsze?
Montując napędy do bram należy upewnić się, czy wszystko działa poprawnie. Ważne jest bowiem to, żeby każda brama automatycznie otwierana nie zacinała się podczas manualnego otwierania. Automatyzacja otwierania nie zlikwiduje problemów źle założonej bramy. Następnie, należy unikać montowania bram na wzniesieniach, miejscach nierównych, czy biegnących ku górze. Jeśli się o to nie zadba to montaż będzie znacznie utrudniony. Nie tylko fachowcy będą potrzebowali dodatkowego sprzętu, ale i nadwyrężona zostanie cała praca automatyki. Każdy, kto montuje napędy do bram jeszcze przed przystąpieniem do pracy powinien upewnić się, czy konkretnie wybrany zestaw jest optymalny do wybranej bramy. Chodzi o sprawdzenie specyfikacji podanych przez producenta. Zawsze należy dobrać napęd, który będzie przystosowany do obciążeń bramy, czyli jej masy. Następną ważną kwestią jest sprawdzenie siłowników elektrycznych pracujących na zewnątrz. Każdy z tych siłowników wymaga klasy szczelności minimum IP54, a najlepsza będzie IP65. Szczelność nie może być zbyt niska, ponieważ poddana zostanie wówczas działaniu szkodliwych warunków pogodowych. Jeżeli zaś zastosowane mają zostać podziemne siłowniki to trzeba sprawdzić przed montażem wilgotność gruntu. Siłowniki są zaprojektowane do pracy pod ziemią, nie pod wodą. Klient musi też wiedzieć, że siłowniki podziemne są droższe od nadziemnych, trudniejsze w montażu i nie zawsze się sprawdzają. W związku z tym, powinien wykluczyć usprawnianie siłowników we własnym zakresie, gdyż to narazi go na dodatkowe koszty.
Warto wspomnieć w tym miejscu o klasie szczelności IP65.
Oznacza ona, że:
– produkt nie odniesie żadnych efektów szkodzących, kiedy jest do 15 centymetrów pod wodą, maksymalnie przez kwadrans
– oddziaływanie wody w szkodliwy sposób nie będzie miało miejsca, kiedy nastąpi zanurzenie w wodzie pod określonymi warunkami ciśnienia i czasu, a więc do 1 metra zanurzenia
– czas testów może wynosić 30 minut
– zanurzenie robi się na głębokość przynajmniej 1 metra dołu urządzenia
i przynajmniej 15 centymetrów góry urządzenia.
Urządzenia do sterowania automatycznego bramą powinny być zakładane wyłącznie przez profesjonalnych monterów. Instalator zawsze dobiera sprawdzone automaty,
a poza tym świadom jest odpowiedzialności zadania, jakie na nim spoczywa.
Uwagi końcowe związane z montażem
Montaż napędów do bram domaga się także sprawdzenia stanu otoczenia, zwłaszcza pod kątem wiatru, który może oddziaływać na bramę. Preferuje się teraz systemy niskiego napięcia, z uwagi na bezpieczeństwo instalacji. Ostatnią kwestią jest decyzja związana z tym, czy brama ma się otwierać na zewnątrz, czy do wewnątrz posesji. Trzeba też wybrać sposoby uruchamiania bramy: piloty zdalnego sterowania, klawiatury szyfrowe, czytniki kart, przyciski zewnętrzne, pętle indukcyjne, fotokomórki, czy na przykład GSM przy użyciu telefonu komórkowego.
Monter musi też wiedzieć, czy brama ma być dostępna dla gości.