Konstrukcje żelbetowe
Dostęp do funduszy unijnych ożywił koniunkturę budowlaną, zwłaszcza w zakresie budowy obiektów sportowych, hal widowiskowych. Szybką ich realizację umożliwiają prefabrykaty betonowe.
Konstrukcje żelbetowe – istota nowej technologii
Prefabrykaty żelbetowe i z betonu sprężonego to gotowe elementy budynku montowane na placu budowy. Ściany, stropy, fragmenty fundamentów, filary, schody wykonywane są na halach produkcyjnych. Tam też są zbrojone i ocieplane. Zgodnie z projektem wykonywane są otwory na stolarkę budowlaną, kanały instalacyjne. Produkcja tych elementów może być prowadzona w sposób ciągły. Gotowe elementy już po kilkudziesięciu godzinach uzyskują pełną wytrzymałość konstrukcyjną.
Technologia prefabrykatów pozwala na wykonywanie elementów z bardzo dużą dokładnością. Wymiary poszczególnych elementów opracowywane są komputerowe, powtarzalność elementów eliminuje błędy i pozwala na uzyskanie dużej dokładności.
Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań umożliwia produkcję prefabrykatów żelbetowych o dowolnych wymiarach, jedynym ograniczeniem są możliwości transportowe (wielkość samochodów, przepisy transportowe).Dodatkową zaletą konstrukcji żelbetowych jest możliwość uzyskania lepszych parametrów cieplnych i akustycznych, co jest niezwykle ważne dla późniejszych kosztów eksploatacji i komfortu użytkowania.
Zasady montażu prefabrykatów
Gotowe elementy dostarczone na budowę montowane są przy użyciu ciężkiego dźwigu. Pracownicy wyznaczają miejsce ustawienia prefabrykatów a potem łączą je za pomocą specjalnych śrub lub betonu. W zależności od zastosowanych elementów czasami trzeba wykonać zbrojenie między elementami i zalać je betonem (płyta żerańska). W trakcie prac montażowych bardzo ważne jest przestrzeganie instrukcji montażowej opracowanej przez producenta dla każdej inwestycji, daje to pewność, że w przyszłości prefabrykaty żelbetowe zachowają wszystkie swoje właściwości.
Zalety konstrukcji żelbetowych
Największą zaletą budowania z gotowych elementów jest znaczne skrócenie czasu realizacji inwestycji z kilkunastu miesięcy do kilku. Oczywiście dotyczy to tylko stanu surowego otwartego. Prace montażowe można prowadzić niezależnie od warunków atmosferycznych.Krótszy czas budowy przekłada się także na zmniejszenie ostatecznych kosztów inwestycji, potrzeba mniejszej ilości pracowników, mniej materiałów.
Konstrukcje żelbetowe dają też większe możliwości inwestorom i projektantom. Budynkom można nadać dowolny kształt, wykorzystać ciekawe rozwiązania architektoniczne.