Prawa i obowiązki żyranta
Banki udzielające kredytów zabezpieczają się przed utratą niespłacanych środków na wiele sposobów. Jedną z metod pozwalającą na ściągnięcie nieopłacanych należności jest tak zwane poręczenie (żyrowanie). Mimo tego, że coraz mniej osób chce pełnić funkcję żyranta, praktyka wciąż jest w użyciu. Na czym polega żyrowanie kredytu? Sprawdź!
Kim jest żyrant?
Żyrant, inaczej gwarant lub poręczyciel, jest osobą, która bierze na siebie obowiązek spłaty kredytu, kiedy główny kredytobiorca będzie zalegał z płatnościami. Aby móc pełnić taką funkcję, należy mieć ukończone 18 lat, posiadać zdolność kredytową oraz podpisać stosowne dokumenty.
Obowiązki gwaranta
Podstawowym zadaniem poręczyciela jest spłata zadłużenia, kiedy pożyczkobiorca nie będzie w stanie tego zrobić. Okoliczności spłaty i wszystkie warunki opisane są szczegółowo w umowie podpisywanej z bankiem. Każdy żyrant ma prawo do wglądu w dokumentację i historię spłaty rat oraz do otrzymywania informacji o ewentualnych opóźnieniach w płatnościach. Jeśli żyrant będzie spłacał raty kredytu, będzie mógł ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów przed nierzetelnego kredytobiorcę.
Nie wiesz, co zrobić? Zaufaj profesjonaliście!
Zobowiązanie się do poręczenia kredytu jest sporym ryzykiem. Decydując się na ten krok, warto być świadomym wszystkich zagrożeń, jakie mogą wiązać się z niespłaceniem kredytu przez kredytobiorcę. Zanim podpiszesz wraz z bliską osobą umowę z bankiem, warto zasięgnąć porady doświadczonego prawnika biegłego w prawie majątkowym. Wykwalifikowana osoba znająca od podszewki kruczki prawne rozjaśni wszystkie problematyczne kwestie i pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie. Więcej informacji znajdziesz na stronie adwokat-katowice.info.pl.