Prawo jazdy dla osób z niepełnosprawnością – pomysł a jego realizacja
Niepełnosprawność ruchowa nie musi stanowić przeszkody w normalnym funkcjonowaniu na co dzien. Coraz liczniejsze kampanie medialne mają za zadanie przybliżać nad do ideału „społeczeństwa bez barier”. Przynajmniej w wymiarze mentalnym. Wprowadzanie praktycznych rozwiązań to bowiem zadanie wykonywane z lepszym lub gorszym skutkiem przez władze na szczeblach zarówno lokalnych, jak i państwowych.
Wiele jednak zależy od samych „zainteresowanych”, a więc osób z niepełnosprawnością. Wystarczy uzyskać w wydziale komunikacji urzędu (w miejscu zamieszkania) profil kandydata na kierowcę (PKK). W tym celu należy złożyć dokumenty: potwierdzające tożsamość oraz stopień niepełnosprawności, orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami, a także zdjęcie i formularz podania. W swoim orzeczeniu lekarz zaznacza też kody ograniczeń (które będą później widoczne w dokumencie uprawniającym do kierowania pojazdem).
Jak to zrobić?
Po uzyskaniu numeru PKK można już zapisać się na kurs. Obejmuje on standardowe wykłady z przepisów ruchu drogowego, technik kierowania pojazdem a także z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W części praktycznej kursu odbywane są jazdy – na placu manewrowym oraz na ulicach miasta. Dodatkowo kursanci otrzymują materiały dydaktyczne, mająca ułatwić przygotowanie się do egzaminów. Oczywiście osoby z niepełnosprawnością potrzebują odpowiednio wyposażonego samochodu – zarówno na czas trwania kursu, jak i na egzamin. Istotne jest przy tym, by brać pod uwagę konkretne potrzeby kursanta, by do każdego podchodzić indywidualnie (w zależności od stopnia oraz rodzaju niepełnosprawności). Odpowiedni pojazd to jednak nie jedyny ważny element szkolenia, który musi sprostać szczególnym wymaganiom. Zdarza się, że na egzaminie, prócz kosztów procedury, doliczana jest również kwota za wypożyczenie samochodu, w którym dana osoba odbywała kurs.
Zatrzymajmy się jednak przy teście teoretycznym. W przypadku osób niedosłyszących istnieje możliwość, by podczas pisania części wstępnej egzaminu towarzyszyła im osoba tłumacząca z języka migowego. Niestety niedawno wprowadzono pewne utrudnienia i taka sytuacja nie może już mieć miejsca w dalszej części lub na jeździe egzaminacyjnej.
Bariery i lekarstwo na nie…
Analizując wyniki badan przeprowadzanych wśród osób niepełnosprawnych, można zauważyć, że jako największe przeszkody w zdobyciu prawa jazdy wskazywane są brak pojazdu dostosowanego do nauki jazdy oraz egzaminu, ale też brak środków finansowych na odbycie takiego kursu. Warto jednak zatrzymać się przy ostatniej kwestii – bo choć cena kursu zamyka się w granicach od 1000 – 2100 złotych, to nierzadko można znaleźć oferty promocyjne, a nawet starać się o dofinansowanie, w ramach różnorodnych, prowadzonych lokalnie (oraz współfinansowanych z UE) projektów. Jedynym warunkiem, by ubiegać się o dodatkowe środki jest posiadanie stwierdzonego lekarskim badaniem umiarkowanego bądź znacznego stopnia niepełnosprawności ruchowej, ale też dysfunkcji mowy bądź słuchu oraz dokumentu potwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami silnikowymi. Warto starać się o możliwość dofinansowania do kursu, bowiem pozwala ono znacznie zredukować wysokość opłaty – do zaledwie 600 złotych. Pewne utrudnienie stanowi jednak fakt, iż kursy takie obywają się jedynie w niektórych ośrodkach, w większości działających na terenie Warszawy i okolic.
Sprawdź testy na prawo jazdy i przygotuj się do egzaminu twojeprawko.com.pl/student/nauka/testy