Remont łazienki – od czego zacząć?
Ceramika łazienkowa oraz kafelki mają to do siebie, że dosyć szybko się niszczą i zużywają. Powodem tego faktu jest wysoka wilgotność powietrza panująca w tym pomieszczeniu. Dlatego też w łazience należy przeprowadzać generalny remont średnio raz na kilka lat. Jak już bierzemy się za remont, dobrze zaplanujmy wszystkie akcje. Ten tekst przybliży wam, drodzy czytelnicy, jak się najefektywniej zabrać za odnawianie łazienki i jakiego typu ceramika łazienkowa będzie najlepszym wyborem.
PIERWSZY KROK – DOBÓR CERAMIKI ŁAZIENKOWEJ
Dobranie ceramiki łazienkowej może być sporym wyzwaniem. W sklepach budowlanych oferta jest tak zróżnicowana, że może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego też wybierając się do sklepu, warto mieć już jakąkolwiek ideę, czego tak na prawdę potrzebujemy. Pracujący w sklepach specjaliści doradzą nam, jakie elementy ceramiki łazienkowej będą pasować do wystroju naszej łazienki. Często w sklepach znajdziemy gotowe projekty całej łazienki. Warto z nich skorzystać w przypadku gdy nie do końca mamy pomysł jak chcemy urządzić łazienkę.
Przy wyborze umywalki i innych sanitariatów warto kierować się przede wszystkim względami ergonomicznymi i praktycznymi a nie estetycznymi. Piękna umywalka o nietypowym kształcie z pewnością ozdobi pomieszczenie, ale czy będzie spełniać swoją funkcję i czy będzie łatwa w czyszczeniu? Podobnie jest z wyborem pomiędzy wanną a prysznicem. Wanna jest z pewnością bardziej komfortowa. Jednakże, biorąc prysznic, zużywamy dużo mniej wody. Podczas decyzji dobrze jest wypisać wszelkie za i przeciw i przedyskutować je z domownikami.
ZMIANA KAFELKÓW – POSTAW NA JAKOŚĆ!
Poza ceramiką łazienkową równie ważny element łazienki to kafelki. Ważne, żeby były wykonane z dobrej jakości, łatwego w pielęgnacji materiału. Lepiej wyłożyć większą sumę pieniędzy i otrzymać dobry produkt, który będzie łatwy w czyszczeniu i będzie służył na długie lata. Do kładzenia kafelków najlepiej zatrudnić wykwalifikowanego montera. Dobry specjalista położy kafelki prawidłowo, nie zostawiając między nimi pustych przestrzeni, w których może zagnieżdżać się brud czy wyrastać pleśń.
WALCZ Z WILGOCIĄ I PLEŚNIĄ – ZAKUP PROFESJONALNY WENTYLATOR
Jak już jesteśmy w temacie pleśni, warto wspomnieć o tak ważnym aspekcie jak wentylacja. W budynkach starego typu, głównie w starych kamienicach czy blokach mieszkalnych z lat siedemdziesiątych wentylacja pomieszczeń pozostawia wiele do życzenia. W przypadku gdy łazienka jest kiepsko wentylowana, wilgoć pozostaje w pomieszczeniu i osadza się na ceramice łazienkowej i kafelkach. Powoduje to rozwój pleśni, która poza tym, że wygląda nieestetycznie, to jest również bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Warto zainwestować w wentylator łazienkowy, który wysuszy powietrze w pomieszczeniu. Bardzo przydatny jest wentylator z wbudowaną czujką wilgotności. Włącza się on w przypadku gdy poziom wilgoci w powietrzu gwałtownie wzrośnie.