Sposoby na poprawianie estetyki uzębienia
Pomimo rosnącej świadomości dotyczącej profilaktyki zdrowotnej zębów oraz ich higieny stomatolodzy stale spotykają się z licznymi zaniedbaniami. Wynikają one przede wszystkim z niedostatecznej ochrony zębów, ale i nieszczęśliwych wypadków czy chorób. W efekcie stan zębów Polaków wciąż pozostawia wiele do życzenia.
Nieestetyczne i groźne dla zdrowia
Braki w uzębieniu są nie tylko nieestetyczne, ale też mogą prowadzić do znacznie poważniejszych problemów. Wiele osób jest zdania, że brak zęba implikuje koniec kłopotów – tak nie jest. Nieobecność nawet jednego zęba sprawia, że zmienia się nacisk na inne zęby – rozluźniają się one w szeregu, co powoduje ich zmniejszoną odporność na uszkodzenia. Powstające pomiędzy zębami szczeliny są idealnym miejscem do rozwoju bakterii, które odpowiadają za rozwój próchnicy. Zmiana ułożenia zębów sprawia także, że mniejsza się siła, która może na nie oddziaływać. Zbyt duży nacisk spowoduje stopniowe rozchwianie, a w efekcie – wypadanie zdrowych zębów. Braki w uzębieniu mogą być także przyczyną zapadania się zębodołów i zanikanie kości. Kiedy ma miejsce ten proces, zmienia się nawet mimika twarzy!
Jak radzić sobie z ubytkami w jamie ustnej?
Obecnie stomatologia oferuje wiele możliwości uzupełniania ubytków w szczęce. Do niedawna najpopularniejszymi były tak zwane mosty. Ich założenie wymagało spiłowania dwóch sąsiadujących zębów – to one miały tworzyć przęsła dla mostu. Sam most z wierzchu imitował trzy zęby – dwie korony spiłowanych wcześniej zębów oraz ząb właściwy, którego wcześniej brakowało. Zakładanie mostów było niewskazane, kiedy dwa sąsiadujące zęby ubytku były zniszczone. Praktyka zakładania mostu często była krytykowana ze względu na konieczność piłowania zdrowych zębów, a tym samym narażanie ich na choroby.
Kiedy w szczęce pozostał martwy ząb, często zakrywało się go tak zwaną koronką. Koronki były stosowane także, kiedy ząb był kruchy lub też kiedy jego resztki pozostawały w szczęce po leczeniu kanałowym.
Obecnie najpopularniejszym sposobem na radzenie sobie z ubytkami w jamie ustnej jest stosowanie implantów zębów. Implanty praktycznie nie różnią się wyglądem od naturalnego uzębienia. Podczas procesu implantacji dobierany jest odpowiedni kształt korony oraz jej kolor. Proces wszczepiania implantu trwa do kilku miesięcy – w pierwszej kolejności w kości szczęki lub żuchwy umieszcza się implant, który ma się zrosnąć z kością i stanowić podporę dla ceramicznej korony. Korony tworzone są indywidualnie dla każdego pacjenta. Tworzone z trwałego materiału są odporne na uszkodzenia, zarysowania czy odpryskiwanie.